Ondřej Starý z občanského sdružení Žonglér učí žonglovat děti hospitalizované v

Ondřej Starý z občanského sdružení Žonglér učí žonglovat děti hospitalizované v dobřanské léčebně. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Žonglování není jen zábava. Terapie s míčky pomáhá i nemocným dětem

  • 0
Žonglování může být nejen zábava i skvělá terapie. Přesvědčili se o tom děti i zdravotníci z psychiatrické léčebny v Dobřanech na Plzeňsku. Právě tady pořádají pro nejmladší pacienty kurs žonglování, které přispívá k rozvoji motorických dovedností a soustředění.

V dobřanské léčebně jsou hospitalizované děti s různými diagnózami - hyperaktivitou, poruchami chování, poruchami příjmu potravy, psychózami, experimentátoři s návykovými látkami a další.

Workshopy by měly pacienty nadchnout natolik, aby se žonglování stalo jejich volnočasovou aktivitou. "Starší děti se už po první výuce chlubily, že si samy vyrobily doma o víkendu míčky a trénovaly," uvedla terapeutka na dětském oddělení Lenka Kielbergerová.

Dodala, že to považuje za velký úspěch, protože největší problém je děti zaujmout a zamezit tomu, aby se jen poflakovaly.

Hodně dětí trpí hyperaktivitou a velmi často nejsou schopné udržet pozornost ani krátkou dobu. "Nyní už uběhlo 45 minut, což je doba normální vyučovací hodiny a děti se neustále baví. Myslím si, že to je velký úspěch," míní vychovatelka Bohuslava Havránková. Podle ní je důležité i to, že za dětmi přijede někdo zvenčí. Ten, který je neokoukaný. A také, že se mají každý týden na co těšit.

Podle slov ergoterapeutky Stanislavy Kubíkové je skvělé, že se spolu učí víc malých klientů pohromadě. Až bude hezké počasí, měly by se hodiny žonglování přesunout ven a učit se spolu budou děti všech věkových skupin.

Čemu všemu žonglování pomáhá? Rozvíjí motoriku, zároveň posiluje schopnost koncentrovat se i při dalších činnostech. Žonglovat začali i zdravotníci, aby s dětmi mohli trénovat během týdne na další workshop.

"Je to fajn, protože děti vidí, že i nám míčky padají a smějeme se sami sobě. Mizí tak jejich ostych a trochu více si věří," poznamenala Kielbergerová.

Terapie s dětmi v léčebně má svá specifika

"Na oddělení máme různé terapie - třeba arteterapie, pracovní terapie a další. Ne že bychom pouze touto aktivitou dosáhli něčeho specifického, ale děti žonglování velmi baví," konstatoval primář oddělení Petr Žižka.

Kurs pro děti připravili členové občanských sdružení Žonglér a Ledovec. A přestože žonglování vyučují na různých místech, říkají, že práce v dobřanské léčebně je specifická.

"Spolupráce je tady dlouhodobější než například v nízkoprahových klubech. S dětmi tu můžeme pracovat víc do hloubky. Daří se nám zaujmout jejich pozornost na delší dobu. Problémem jednorázových workshopů je, že i když účastníky naučíme žonglovat, po skončení už jim nepomůžeme dál se rozvíjet," vysvětlil programový ředitel sdružení Žonglér Ondřej Starý.