Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žonglování není jen zábava. Terapie s míčky pomáhá i nemocným dětem

  8:56aktualizováno  8:56
Žonglování může být nejen zábava i skvělá terapie. Přesvědčili se o tom děti i zdravotníci z psychiatrické léčebny v Dobřanech na Plzeňsku. Právě tady pořádají pro nejmladší pacienty kurs žonglování, které přispívá k rozvoji motorických dovedností a soustředění.

Ondřej Starý z občanského sdružení Žonglér učí žonglovat děti hospitalizované v dobřanské léčebně. | foto: Martin Polívka, MF DNES

V dobřanské léčebně jsou hospitalizované děti s různými diagnózami - hyperaktivitou, poruchami chování, poruchami příjmu potravy, psychózami, experimentátoři s návykovými látkami a další.

Workshopy by měly pacienty nadchnout natolik, aby se žonglování stalo jejich volnočasovou aktivitou. "Starší děti se už po první výuce chlubily, že si samy vyrobily doma o víkendu míčky a trénovaly," uvedla terapeutka na dětském oddělení Lenka Kielbergerová.

Dodala, že to považuje za velký úspěch, protože největší problém je děti zaujmout a zamezit tomu, aby se jen poflakovaly.

Hodně dětí trpí hyperaktivitou a velmi často nejsou schopné udržet pozornost ani krátkou dobu. "Nyní už uběhlo 45 minut, což je doba normální vyučovací hodiny a děti se neustále baví. Myslím si, že to je velký úspěch," míní vychovatelka Bohuslava Havránková. Podle ní je důležité i to, že za dětmi přijede někdo zvenčí. Ten, který je neokoukaný. A také, že se mají každý týden na co těšit.

Podle slov ergoterapeutky Stanislavy Kubíkové je skvělé, že se spolu učí víc malých klientů pohromadě. Až bude hezké počasí, měly by se hodiny žonglování přesunout ven a učit se spolu budou děti všech věkových skupin.

Čemu všemu žonglování pomáhá? Rozvíjí motoriku, zároveň posiluje schopnost koncentrovat se i při dalších činnostech. Žonglovat začali i zdravotníci, aby s dětmi mohli trénovat během týdne na další workshop.

"Je to fajn, protože děti vidí, že i nám míčky padají a smějeme se sami sobě. Mizí tak jejich ostych a trochu více si věří," poznamenala Kielbergerová.

Terapie s dětmi v léčebně má svá specifika

"Na oddělení máme různé terapie - třeba arteterapie, pracovní terapie a další. Ne že bychom pouze touto aktivitou dosáhli něčeho specifického, ale děti žonglování velmi baví," konstatoval primář oddělení Petr Žižka.

Kurs pro děti připravili členové občanských sdružení Žonglér a Ledovec. A přestože žonglování vyučují na různých místech, říkají, že práce v dobřanské léčebně je specifická.

"Spolupráce je tady dlouhodobější než například v nízkoprahových klubech. S dětmi tu můžeme pracovat víc do hloubky. Daří se nám zaujmout jejich pozornost na delší dobu. Problémem jednorázových workshopů je, že i když účastníky naučíme žonglovat, po skončení už jim nepomůžeme dál se rozvíjet," vysvětlil programový ředitel sdružení Žonglér Ondřej Starý. 

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Symbol Plzeňského Prazdroje zase získá lesk, bránu opraví restaurátoři

V Plzeňském Prazdroji začala oprava Jubilejní brány dokončené roku 1893. (10....

Pod lešením zůstane několik měsíců schovaná Jubilejní brána plzeňského pivovaru, která je symbolem Plzeňského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz