Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Na Domažlicku chce firma stavět kuřecí farmu, má potvrzení od Greenpeace

  • 5
Německá firma Brütterei süd chce v Nemanicích na Domažlicku postavit farmu na výkrm brojlerů. Ve třech halách chce chovat asi 240 tisíc kuřat. Někteří místní ale proti záměru protestují.

Kuřecí farma má stát na místě bývalé pily zhruba tři kilometry od hranic s Německem. Některým obyvatelům Nemanic se ale záměr za zhruba 200 milionů korun nelíbí. Myslí si, že bude ohroženo životní prostředí a do okolí se bude šířit zápach.

„Činnost farmy ovlivní zdejší velmi kvalitní životní prostředí,“ uvedl zástupce Demokratické strany zelených z nedalekého Klenčí Jiří Anderle.

Strana se přidala k několika nemanickým občanům, kteří zaslali protest na Krajský úřad v Plzni.

„Nedaleko protéká Novosedlský potok, dále Nemanický potok, kde byl zaznamenán výskyt bobra evropského a mloka skvrnitého, který je ohroženým druhem. Výstavbou můžeme o tyto zázraky přírody přijít,“ uvedl Andrle.

O svých obavách informoval Krajský úřad v Plzni i německé město Waldmünchen vzdálené od Nemanic devět kilometrů.

Odpad se bude vozit do Německa, říká starosta

Starosta Nemanic Ivan Bartošek z ČSSD však tvrdí, že obci s třiadvacetiprocentní nezaměstnaností, z níž se léta vystěhovávají lidé za prací, by mohla farma pomoci.

„Protože jsme Chráněná krajinná oblast Český les, věřím příslušným orgánům, že vhodnost stavby dostatečně posoudí, a že pokud to projde, bude vše v pořádku,“ uvedl starosta Bartošek.

Přiblížil, že má jít o takzvaný bezodpadový systém chovu, kdy veškeré vyprodukované odpady skončí v jímkách a budou se vozit do bioplynové stanice v Německu.

„Že se budou odpady vozit za hranice, bude v podmínkách stavby,“ upřesnil starosta.

Německá firma podle něj na trhu působí jako producent drůbežího masa a vajec od předminulého století. „Od ekologické organizace Greenpeace mají certifikát, že jejich německé chovy jsou vstřícné ke zvířatům, protože se nejedná o klecový, ale volný chov,“ podotkl starosta.

„Použijí tady nejmodernější technologii. Firma chce v Česku dále investovat,“ dodal.

Vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu v Plzni Martin Plíhal uvedl, že CHKO není automaticky důvodem k tomu, aby se projekt předem zamítl. „Třeba v národním parku by se farma postavit nedala,“ konstatoval Plíhal.

Zda budou ohroženy chráněné druhy živočichů by se podle něj mělo zjistit během posuzování vlivu stavby na životní prostředí EIA.

Kraj vyzval investora, aby dokumentaci doplnil

Zatím je projekt ve fázi ukončeného takzvaného zjišťovacího řízení, což je první fáze procesu EIA, a podání oznámení o investičním záměru.

Plíhal upozornil, že v tomto případě investor předložil oznámení záměru v rozšířenější podobě, kterou může krajský úřad uznat jako podklad pro EIA a předat ji rovnou nezávislému posuzovateli.

Odbor ale dokumentaci neuznal a vyzval investora, aby ji dopracoval. Jednou z připomínek bylo upřesnění dopadu stavby na povrchové vody.

Plíhal odhadl, že proces EIA by mohl v případě bezproblémového průběhu trvat půl roku. „Záleží na rychlosti zpracování dalších dokumentů,“ sdělil Plíhal.

Proces může prodloužit i to, že se projekt vyhodnotí jako záměr s přeshraničním dopadem. O tom, zda bude potřeba mezistátní EIA, v rámci které by se ke stavbě mohlo vyjádřit i Bavorsko, rozhodne podle sdělení krajského úřadu české Ministerstvo životního prostředí.