Ilustrační snímek | foto: SXC

V Plzni se množí stížnosti na kuřáky pod okny bytů, radnice nemá řešení

  • 19
Mezi kuřáky a nekuřáky v Plzni vzrůstá napětí. Kvůli zákazu kouření v restauracích a barech se vyznavači tabákového dýmu přesunuli do ulic, jenž tam večer a v noci hlučí a ruší ostatní obyvatele města. Řešení zatím radnice nezná.

Napětí už zaznamenala radnice i městská policie. Primátor Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD na červnovém jednání zastupitelstva informoval, že od 31. května, kdy začal platit protikuřácký zákon, vzrostl počet stížností na rušení nočního klidu o více než 60 procent.

Mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová uvádí, že nejvíce výjezdů kvůli rušení nočního klidu mají strážníci do Martinské ulice, do ulice V Šipce, dále do Úslavské nebo Francouzské ulice.

Na situaci v Úslavské ulici v plzeňské části Petrohrad upozornila i zastupitelka za KSČM Jana Bystřická.

„Dostala jsem dopis od člověka, který tam bydlí a který se bojí, že tam dojde k takzvané občanské válce. Je tam hodně hospod a kuřáci jsou naštvaní na nekuřáky,“ uvedla Bystřická.

Některé hospody v menších obcích přišly o část hostů

Městská policie řeší jednotlivé stížnosti. „Hlídky se snaží ty lidi upozornit, aby se zklidnili a ztišili. Stává se také to, že hlídka po příjezdu na místo už hlučící lidi ani nezastihne,“ řekla Pužmanová.

Primátor města zatím nemá plán, jak situaci vyřešit. „Nejsem připraven vysílat nějaké speciální komando po plzeňských ulicích a ty kuřáky, kteří stojí venku a baví se, byť třeba ve večerních hodinách, někde trápit,“ prohlásil Zrzavecký.

Podle něj už je společnost dost sešněrována a je zbytečné ji více svazovat dalšími vyhláškami.

Primátor doufá, že po vyhodnocení zkušeností se protikuřácký zákon ještě upraví. „Kouření je zakázáno všude a nemyslím si, že je to dobře,“ řekl Zrzavecký.

Některé hospody a pivnice zejména v menších obcích kvůli protikuřáckému zákonu přišly o část hostů. Ve Štěnovickém Borku u Plzně to dokonce dopadlo tak, že tamní hospodský Václav Vajshajtl dává výpověď z nájmu a za tři měsíce zavírá.

„První týden po zavedení protikuřáckého zákona jsem nic nepocítil. Všichni byli zvědaví, takže do hospody chodili. Jenže v následujících týdnech přišel úpadek a v tu ránu byla jen poloviční výtoč. Štamgasti, co si dávali pět piv, si najednou dali dvě a odcházeli domů, protože bylo špatné počasí a nedalo se sedět na terase,“ vypráví Vajshajtl.

Říká, že když si u něj štamgasti nemohou zapálit, jsou raději doma.

„Nechtějí v hospodě s prominutím sušit hubu, když to jsou silní kuřáci. Obzvláště na vesnici, kam chodí starší sorta lidí, kteří odjakživa byli zvyklí u těch pěti, šesti piv vykouřit tři čtvrtě krabičky cigaret,“ říká Vajshajtl.

Je přesvědčený, že všichni podnikatelé měli dostat na výběr, jestli se u nich bude kouřit.

Myslí si také, že lidé na vesnicích, kteří se chtějí scházet a přitom si dát i cigaretu, si poradí sami. „Na vsi má každý druhý člověk doma pípu a chlazení. Tak se budou lidi scházet na zahradách nebo v garážích, místo v hospodě,“ míní Vajshajtl.

V Plzni se během června stal také případ, kdy host, který trval na tom, že bude v restauraci kouřit, zbil pěstí barmana, jenž ho upozornil na zákaz kouření (psali jsme zde).

Barman zakázal hostovi kouřit, schytal rány pěstí (20. června 2017)

20. června 2017

,