Tak vypadá studie přízemí kulturní fabriky. Zatím ale není jasné, jestli se vůbec bude stavět.

Tak vypadá studie přízemí kulturní fabriky. Zatím ale není jasné, jestli se vůbec bude stavět. | foto: Vizualizace: Plzeň 2015

Světovar ještě dostal šanci, město zaplatí likvidaci nebezpečné izolace

  • 2
Projekt na vybudování kulturní fabriky a archivu v bývalém vojenském areálu v Plzni na Světovaru, nad nímž se kvůli kontaminaci budov stahují mračna, má ještě šanci přežít. Zastupitelé totiž kývli na to, že město dá zhruba 60 milionů korun na likvidaci zdraví škodlivé izolace, která byla v areálu objevena.

Radnice se snaží zastavený projekt udržet při životě zejména proto, že plánovaná víceúčelová kulturní fabrika je klíčovou součástí projektu Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK).

Po čtvrtečním schválení desítek milionů na odstranění škodlivin ale ještě Světovar nemá vyhráno.

Do září musí radnice naplánovat, jak projekt dokončit tak, aby byl hotový v září 2015. Pokud to nebude možné, padne šance na zisk stomilionové evropské dotace, bez které zástupci Plzně do projektu za zhruba čtvrt miliardy jít nechtějí.

Opoziční politici upozornili, že potíže, které musí město řešit, jsou mimo jiné důsledek toho, že se s přípravou projektu pro Světovar zaspalo. Primátor Martin Baxa z ODS to uznal.

"Problém vzniká i proto, že se to začíná řešit pozdě. Tohle je přece vlajková loď EHMK," řekl Michal Vozobule z TOP 09.

Primátor Martin Baxa tvrdil, že zdržení vzniklo už v letech 2010 až 2012. "Bývalé vedení společnosti Plzeň 2015 to nebylo schopné řešit," reagoval primátor.

Ludvík Rösch z  uskupení Občané.cz řekl, že za komplikace nese odpovědnost také vedení města. "Pane primátore, hlavním garantem projektu EHMK jste vy a potažmo celá rada," sdělil Rösch.

Část programu, který se měl v příštím roce konat v rámci EHMK na Světovaru, chce nyní radnice přesunout do depa pro trolejbusy a autobusy v Cukrovarské ulici, odkud letos odejdou dopraváci.

Ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek věří, že se tam některé akce podaří uskutečnit. "Ale neumím si představit, že by Světovar nebyl vůbec. To by mělo pro město špatné důsledky," uvedl Suchánek.

Radní Helena Matoušová z ODS upozornila, že dotáhnout projekt Světovaru je důležité nejen kvůli kulturní fabrice a novému sídlu archivu, ale i proto, že město nabízí část areálu developerům, aby ji využili a zastavěli.

"To je další komplikace a další argument pro to, abychom dohnali, co jsme zanedbali v minulosti," konstatovala.

Problémy projektu Světovar už pohřbily nápad pojmenovat kulturní fabriku po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi. S tou myšlenkou přišel Ludvík Rösch po tom, co se nepodařilo prosadit nápad pojmenovat po Havlovi nynější náměstí Míru ani divadlo, které se právě v Plzni staví.

Protože je kulturní fabrika ohrožena, Rösch chtěl vědět, čím si Plzeň bude Václava Havla připomínat. "Protože se projektu Světovar nedaří, přistoupili bychom ke zřízení lavičky Václava Havla, což se už osvědčilo v Praze nebo Českých Budějovicích," uvedl primátor.

"Lavička? Kdy a kde?" ptal se Rösch.

"Do konce volebního období a místo ještě musíme vybrat," konstatoval Baxa.