Kulturní dům Peklo zavřel statik, narychlo se hledají náhradní prostory

  17:44aktualizováno  17:44
Kulturní dům Peklo v Plzni je na tom mnohem hůř, než si představitelé radnice mysleli. Objekt je v havarijním stavu a nebude v příští sezoně použitelný. Narychlo se proto hledá náhradní řešení a jiné prostory pro naplánované společenské a kulturní akce.

Kulturní dům Peklo je v havarijním stavu, na podzim se pro společenské a kulturní akce neotevře. Radní hledají nouzové řešení. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dlouho zanedbávaná budova v Pobřežní ulici patří městu. Letos se v ní měly odehrát úpravy, aby se odstranily alespoň ty nejpalčivější nedostatky, jako je zastaralé vytápění nebo ostudný stav toalet.

Zanedlouho po tom, co se stavbaři pustili do práce, narazili na zásadní problém. Ukázalo se, že strop nad velkým sálem je v havarijním stavu. Statik po prozkoumaní krovů napadených dřevokaznými houbami a po prověření stavu zdiva nad velkým sálem rozhodl o uzavření budovy.

„Na problém se přišlo při jednom z prvních kontrolních dnů na začátku rekonstrukce. Stavební experti zjistili, že ve velkém sále v oblasti stropu vznikají drobné trhliny,“ popsal radní pro správu nemovitostí města David Šlouf.

Pro vypracování posudku bylo nutné zpřístupnit konstrukci krovu vyvezením přibližně sedmdesáti tun škvárového násypu. David Šlouf uvedl, že bez zahájení částečné rekonstrukce by se na havarijní stav nepřišlo.

Na úpravy budovy letos radnice chtěla dát dvacet milionů korun. To je ale jenom zlomek toho, co by dům potřeboval.

„Měly být vybudovány nové rozvody vytápění, vody, kanalizace, provedena rekonstrukce toalet a vyměněny parkety ve velkém sále,“ řekl náměstek primátora Martin Baxa. Připomněl, že Peklo je památkově chráněné a stavební práce podléhají souhlasu památkářů.

Kulturní akce v Pekle byly naplánovány od listopadu 2018 do června 2019. „Některé z akcí mohou být přesunuty do Depa2015 po odpovídající úpravě prostor,“ uvedl ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.

Dalším řešením mohou být například prostory v Měšťanské besedě, Parkhotelu a v dalších budovách.

„O tom, zda bude město dál pokračovat v dílčí rekonstrukci objektu, tedy v opravě velkého sálu a přilehlých prostor včetně zázemí pro účinkující, nebo přistoupí k celkové rekonstrukci, která představuje náklady až stovek milionů korun, bude muset rozhodnout zastupitelstvo, které vzejde z říjnových voleb,“ dodal Martin Baxa.

Že je Peklo ve špatném stavu, se ví velmi dlouho. Město ho převzalo od Armády ČR v roce 2003. Radní plánovali, jak zchátralý objekt zvelebí.

Dosud jedinou pozitivní změnu představovalo v roce 2005 otevření Muzea generála Pattona. Rekonstrukci odsouvala skutečnost, že si radní dosud nedokázali ujasnit, jak město objekt využije.

Soubor budov zvaný Peklo v Pobřežní ulici tvoří tři části. Nejblíže ke Karlovarské třídě je Fischerova vila vybudovaná v roce 1886. Na začátku 20. století byla postavena budova s velkým společenským sálem. Vilu a sál pak v roce 1938 spojila střední část komplexu. Po roce 1948 spravovala Peklo Krajská odborová rada a od roku 1987 do roku 2003 armáda.

Fischerova vila nepatří městu a je v pořádku. Zbývající části komplexu jsou na tom o poznání hůř.

Kulturní dům Peklo se dočká částečné rekonstrukce (7. února 2018)

Nejčtenější

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

Další z rubriky

Bylo nám jedno, jestli je venku den, nebo noc, říká šéf ražby tunelu

Šéfem ražby nejdelšího železničního tunelu v ČR z Kyšic do Plzně je Štefan Ivor.

Tento týden začaly jezdit vlaky novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v Česku. Ražbu obou...

VIDEO: Na Špičáku spustili sněhová děla, o lyžování rozhodne počasí

Na šumavském Špičáku se už zasněžují sjezdovky. (19. 11. 2018)

Na šumavském Špičáku začali zasněžovat sjezdovky. Zatím se ale nedá odhadnout, kdy se začne lyžovat. Záleží na počasí....

Dodávka za pár minut lehla popelem, vzplála kvůli závadě na kabelech

Plameny zcela zničily dodávku u obchodního centra v Plzni. Podle hasičů je na...

U Kauflandu v Plzni na Roudné ráno shořela dodávka. Vozidlo vzplálo při výjezdu z parkoviště. Podle hasičů plameny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz