Autoři projektu (zleva): Jaroslav Bláha, Adam Paulus, Lukáš Pumpr, Petr Terzl a Petr Polák.

Autoři projektu (zleva): Jaroslav Bláha, Adam Paulus, Lukáš Pumpr, Petr Terzl a Petr Polák. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Kulturní centrum Papírna chystá koncerty, výstavy, divadlo i workshopy

  • 2
Festival Tanec Praha, představení loutkového a alternativního divadla či koncert Andrew Simse. Všechny tyto akce se uskuteční v někdejších prostorách plzeňské papírny na Slovanech. Kulturní centrum Papírna už tu funguje dva roky a chystá další hudební vystoupení, workshopy a výstavy.

Centrum funguje díky občanskému sdružení Pilsen Live a kreativnímu Studiu Petrohrad a jeho využití je stále širší.

Letos se tam kromě festivalu Tanec Praha nově odehrají některá představení Skupovy Plzně, chystá se také zcela nová hudební koncepce. V květnu tam vystoupil americký indie raper Astronautalis, 31. května bude mít koncert Andrew Sims.

"Když jsme ten prostor viděli a představili jsme si ty možnosti, které skýtá, byla to obrovská motivace," říká Jaroslav Bláha ze Studia Petrohrad.

Zvnějšku na první pohled zachovalá cihlová budova se uvnitř v uplynulých měsících proměnila, dá se říct, k nepoznání. Nachází se tam taneční i fotografický sál, zkušebny, dokončuje se rezidenční byt pro hostující umělce.

A co je důležité, drtivá většina úprav je financována z vlastních zdrojů. "Určitě už jsme do toho dali statisíce," propočítává Bláha.

Na provozní náklady si Papírna už vydělává sama. Majitel celého objektu, KRPA Investments, prostor o velikosti 2 200 metrů čtverečních pronajímá, rozhodně se však nejedná o komerční cenu.

"Máme zhruba 150 až 200 členů, kteří prostory využívají," vysvětluje Petr Polák ze Studia Petrohrad a dodává, že už nyní v Papírně zkouší na patnáct kapel, mimo jiné Muerta Mente, No Good OK či Tleskač.

O pronájmu dalších zkušeben se jedná. Cena se liší podle toho, zda je zkušebna sdílená i podle dalších věcí. Obecně se dá říct, že za tu sdílenou s dalšími kapelami zaplatí kapela měsíčně mezi 1 200 a 1 300 korunami.

Další peníze na provoz přicházejí z pronájmu tanečního sálu a nově i fotografického ateliéru. Zázemí zde nacházejí také šermýři nebo divadelní soubor HP Teatr. "Všichni se tady potkávají, dál se to tak propojuje. Třeba jedna taneční skupina se už domluvila na spolupráci s jednou kapelou, která tu zkouší," přibližuje Petr Terzl ze sdružení Pilsen Live.

V prostorách bývalé papírny se už konal tak¨é Bizzar Bazaar.

A další plány jsou už také na světě. "Každý měsíc bychom tady chtěli mít jednu až dvě výstavy, jeden až dva koncerty, workshop fotografické, hudební nebo pohybové sekce a jednu produkci jiného typu, třeba divadelní představení, slam poetry nebo Bizzar Bazaar," plánuje Bláha.

O hudební produkci se nově stará promotérská skupina Soul at zero, která v posledních letech v Plzni uspořádala řadu zajímavých koncertů zahraničních interpretů.

Největší prostor Papírny s plochou 1 500 metrů čtverečních umožňuje využití pro koncerty, divadelní představení i výstavy. Závěsy či příčkami se dá rozdělit i na menší prostory, aby vyhovovaly velikostí potřebám prezentujících se umělců.

Celkem má kulturní centrum na 2 200 metrů čtverečních. "Na jaře jsme dokončili přestavbu fotografického ateliéru, vybudovalo se nové sociální zařízení a ke zkušebnám a tanečnímu sálu se postupně připojí i rezidenční zázemí pro hostující umělce," nastínil Polák.

Také se připravuje zprovoznění zadního schodiště. Dosud se totiž do Papírny přichází tím předním přes bar, který v prostorách objektu funguje.