Kuchařka Miroslava Kuntzmannová s figurínou, která představuje její největší...

Kuchařka Miroslava Kuntzmannová s figurínou, která představuje její největší vzor - Magdalenu Dobromilu Rettigovou. | foto: Josef Kubát

Podle Rettigové vařím od deseti let, říká propagátorka české kuchyně

  • 0
Říká se, že správná hospodyňka pro pírko i přes plot skočí. Kuchařka Miroslava Kuntzmannová z Žerovic na Plzeňsku zase kvůli originálním receptům sjezdila několik zemí Evropy. Hledala tu recepty pro svou kuchařku S trochou nostalgie aneb Jak se vařilo a jedlo za císaře pána.

„Bylo to náročné. Materiály na knihu jsem sbírala šest let. Stálo to ale za to. Řada receptů nebyla v podstatě nikdy předtím publikována. Získala jsem je od kuchařů v restauracích i od lidí, kteří je třeba měli od svých předků,“ prozradila Miroslava Kuntzmannová, jak sbírala recepty na pokrmy, jež se vařily v různých státech za dob Rakouska-Uherska.

Propagátorka české kuchyně vaření zasvětila život a nemá ráda, když se někdo ošklíbá nad českou kuchyní či o ní říká, že je nezdravá.

„To si opravdu nemyslím. Problém je jen v tom, že se málo hýbeme. Naše kuchyně je velmi rozmanitá, hodně toho nabízí. Je nutné zapojit fantazii,“ myslí si Kuntzmannová, která je známá i z televizních a rozhlasových pořadů.

Sama prý má nejraději pokrmy z brambor, nejvíce bramborové placky, ke kterým si dává brusinky.

Další kniha receptů zavoní medem a lesními plody

„Moc ráda vařím také omáčky. Hlavně svíčkovou. Ale musím říct, že ji vlastně raději vařím, než jím. Chutná mi i zelenina, mám ráda třeba kapustu s česnekem a majoránkou,“ říká žena.

Netají se tím, že jejím velkým vzorem je Magdalena Dobromila Rettigová. Podle jejích receptů vaří od deseti let.

„Jednou mi maminka v té době řekla, že mám udělat k obědu škubánky, podotýkám, že to bylo těsně před Vánoci na zlatou neděli. Mamka prodávala, taťka byl na montáži. Šla jsem pro brambory, ale v prádelně jsem narazila na kachnu zabalenou v plachetce. Říkala jsem si, že si asi mamka netroufala říct, abych ji upekla. Tak jsem se rozhodla, že ji udělám podle receptu Magdaleny Dobromily. K tomu knedlíky. No byly jako krikeťáky. Maminka pak úplně šílela, ale nakonec kachnu na Boží hod dopekla a udělala jiné knedlíky,“ vypráví Kuntzmannová.

Autorka sedmadvaceti kuchařek nyní připravuje druhý díl knihy receptů z dob Rakouska-Uherska. Publikace totiž měla velký úspěch.

„Tentokrát ale bude zaměřená vyloženě na českou kuchyni. Myslím, že je to zapotřebí. Chci lidem ukázat, co všechno nabízí třeba louky, pole nebo lesy. Zaměřím se třeba na medové recepty nebo na jídla z lesních plodů, hub či bylinek,“ prozradila Kuntzmannová.