Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj zažívá bouřkové týdny, lidé mají od krup poničená pole i automobily

  9:15aktualizováno  9:15
Už stovky škod za desítky milionů korun ohlásili lidé z Plzeňského kraje pojišťovnám během posledních týdnů, kdy se v regionu často objevují bouřky. Jednoho člověka dokonce zasáhl blesk.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Po úderu blesku skončil v nemocnici Privamed ve vážném stavu dvaapadesátiletý muž ze severního Plzeňska. Několik dní byl na jednotce intenzivní péče. Mluvčí nemocnice Eva Milerová v pátek potvrdila, že pacient už byl z nemocnice propuštěn.

Dispečerka krajské záchranné služby Lenka Ptáčková uvedla, že v některých letech se podobné případy vůbec nevyskytují.

I když se dráha blesku nedá předvídat, odborníci se shodují, že se dá úrazu předejít. „Při pobytu v přírodě by se lidé měli vyhnout například osamělým vysokým stromům či stožárům vysokého napětí,“ uvedl primář nemocnice Vladimír Čechura.

Lidé by se neměli pohybovat po volném prostranství ani stát na vyvýšeném místě nebo uvnitř vodní plochy. „Vyhýbáme se kontaktu s dobře vodivými předměty. Je tedy doporučováno přečkat dobu blesků ve skrčené poloze v nižší části okolního terénu,“ popsal Čechura.

Pokud jsou lidé ve skupině, pak by se měli rozptýlit. „Při pobytu doma zavíráme okna a je nevhodné se dotýkat vodivých předmětů, které mohou mít souvislost s vnějším prostředím. Mnohdy není radno ani pouštět vodu,“ podotkl primář.

Miloslav Konečný, plzeňský soudní znalec z oblasti elektrotechniky, připomněl, že při bouřce by se v žádném případě neměly dělat dlouhé kroky.

„Nejúčinnější by teoreticky mělo být ležet na zemi daleko od všech stromů, kovových předmětů, kolejnic, ale i vody a podobně. Nedoporučuje se schovávat ani do křovin, protože v nich mohou být odhozené různé kovové předměty, do kterých může blesk udeřit,“ podotkl Konečný.

Podle znalce se už i v České republice začínají na budovy instalovat takzvané aktivní bleskosvody. Ty zjednodušeně vysvětleno fungují tak, že několikrát do hodiny vytvoří ionizovanou trasu mezi zemí a nabitým bouřkovým mrakem, a blesk bezpečně svedou do země, aniž by způsobil jakoukoli škodu. „Mám s tím osobní zkušenosti,“ doporučil znalec.

Podle primáře Čechury odborná literatura uvádí, že přibližně třetina lidí zasažených bleskem umírá.

„V tomto směru je podstatné, do jakého místa na těle vstoupí blesk, ale i to, zda je postižený zasažen přímo. Nejhorší prognóza je při přímém zásahu a zasažení hlavy a hrudníku. Na těchto faktorech potom závisí i rozsah a poměr jednotlivých postižení. Mechanické postižení nemusí být jen následkem přímého vstupu blesku, ale také kvůli pádu postiženého či okolních předmětů na něj. Popáleniny závisí na místě vstupu či výstupu blesku a odporu kůže v tomto místě,“ připomněl Čechura.

Při poskytování první pomoci je podle primáře třeba si uvědomit, že úraz elektrickým proudem může vyvolávat poruchy srdečního rytmu, které se nemusí vyskytnout okamžitě po úraze. Proto je důležité vždy volat záchrannou službu. „Většina postižených je do té doby zcela zdravá, proto je při správném postupu velmi pravděpodobné, že přežijí bez následků,“ poznamenal Čechura.

Škody jdou do desítek milionů korun

Česká pojišťovna má kvůli bouřkovému počasí posledních týdnů ohlášeno v kraji více než 580 škod za zhruba 34 milionů korun, z toho 26 milionů jde na vrub krupobití - kromě poničených polí a porostů lidé v Plzeňském kraji ohlásili také třicet kroupami zničených aut. Šest milionů korun je souhrnná bilance bouřek z posledního červnového víkendu.

Horší bilanci než v předchozích letech hlásí v Plzeňském kraji pojišťovna Kooperativa. Zatímco v roce 2014 byly bouřkové škody vyčísleny na 15,2 milionu, loni už to bylo o čtvrtinu víc a letos za necelý půl rok přesáhly škody rok 2014 už o desetinu.

I Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz, potvrdil, že letos je zatím bouřkových škod hlášeno ve srovnání s předchozími lety více a jsou rozeseté po celém území Česka.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz