Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na radnici ladí krizový scénář, aby Plzeň nezůstala na suchu

  8:30aktualizováno  8:30
Včas předejít situaci, kdy by obyvatelé města trpěli kritickým nedostatkem vody, se snaží zástupci plzeňského magistrátu. Chystají proto například přípravu záložního zdroje pro Vodárnu Plzeň.
Kromě pitné vody se v případě krize město musí strat i o vodu užitkovou. Ilustrační foto

Kromě pitné vody se v případě krize město musí strat i o vodu užitkovou. Ilustrační foto | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zároveň sestavují scénář, podle kterého by se v extrémním případě a krajní nouzi voda pro Plzeňany dala odebírat na několika místech, aby se pokryla ta nejzákladnější spotřeba.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) tvrdí, že problematika zajištění vody pro město - při mimořádné události nebo extrémním suchu - je jednou z nejdůležitějších priorit. „Musíme být připraveni na krizovou situaci,“ zdůrazňuje. Jako nouzové zdroje vody pro město mohou fungovat Plzeňská teplárenská, pivovar, vrt u rybníka Košináře i vodárna Plzeňské energetiky v Radčicích napojená na Mži.

Petr Liška z odboru krizového řízení magistrátu řekl, že je v silách města v krajní nouzi pokrýt tu nejnutnější spotřebu. „Pro takové případy se počítá s tím, že by každý člověk potřeboval pro základní přežití pět litrů pitné vody na první tři dny a 15 litrů na další dny. Když spočítáme vše, co bychom mohli využít, tak to vychází,“ vysvětluje Petr Liška.

Upozorňuje, že kromě pitné vody se v případě krize město musí strat i o vodu užitkovou, aby fungovala kanalizace. „Proto si město postavilo vrt u Košináře. Tam dokážeme čerpat deset litrů za vteřinu,“ sdělil.

Magistrát už k tématu uspořádal nácvik krizového štábu se zástupci státu, města, kraje, hasičů, vodárny, Plzeňského Prazdroje, Plzeňské teplárenské a Plzeňské energetiky. Jako náhradní zdroj vody pro Vodárnu, která je napojená na řeku Úhlavu, si město vybralo řeku Radbuzu v Českém údolí, odkud je zapotřebí natáhnout potrubí.

„Vykupujeme k tomu pozemky a Vodárna připravuje dokumentaci,“ řekl Martin Zrzavecký. Díky tomu, že má město novou úpravnu vody, se nemusí trápit čistotou zdroje. „Pitnou vodu si umíme vyrobit v dostatečné kvalitě,“ tvrdí primátor a ujišťuje, že potrubí od Radbuzy do Vodárny bude postavené relativně brzy. „Byl bych rád, abychom to dotáhli do konce volebního období v roce 2018,“ uvedl.

V Plzni je průměrná denní spotřeba pitné vody 30 tisíc kubíků.

Ředitel Vodárny Plzeň Miloslav Vostrý sdělil, že osm největších vodojemů, které vodárna využívá, má kapacitu 90 tisíc kubíků. „Při krizi by tak mohla jejich zásoba vydržet pro Plzeňany až tři dny. Samozřejmě umíme okamžitě na dálku vodojemy zavřít díky centrálnímu dispečinku a pak například vydávat vodu do cisteren a rozvážet a reagovat operativně,“ přiblížil.

Petr Liška z magistrátu uvádí, že město má pro případ krize několik možných zdrojů. „V době nouze by Plzeňská teplárenská dokázala ve své úpravně vyrábět až 200 kubíků pitné vody za hodinu. Využila by vodu z čerpací stanice na Roudné, tedy z řeky Mže,“ uvedl Liška.

Dalším zdrojem vody, který využívá pivovar, jsou vrty v prameništi na Roudné. Tento zdroj je schopen dávat 180 kubíků vody za hodinu. V pivovaru se navíc nachází tlaková čerpací stanice, jež by dokázala dodávat vodu do vodárenského řadu na Rokycanské třídě.

„Pivovar také vlastní linku, která umí plnit 15 tisíc lahví za hodinu. Ta by v případě krize mohla dodávat téměř 3,5 litru balené pitné vody na každého Plzeňana denně,“ konstatoval Liška.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz