Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ODS a ČSSD chtějí v Plzni udržet koalici. Sepsaly, jak dál vládnout

  9:06aktualizováno  9:06
ODS a ČSSD chtějí udržet svou koalici na radnici v Plzni, přestože se nedokážou domluvit na řešení problémů se zvýšenými náklady na stavbu Nového divadla. Členové zastupitelských klubů kvůli zachování spolupráce podepíší dodatek koaliční smlouvy.

Zasedání zastupitelstva města Plzně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zájem o zachování koalice na radnici už deklarovalo vedení plzeňské ČSSD i oblastní rada ODS. Zastupitelům doporučily podepsat dodatek koaliční dohody s podmínkami společného vládnutí do podzimních komunálních voleb.

Koalice by tedy měla vydržet i přes otevřenou "divadelní" krizi, která se táhne od listopadu a vedla i k odvolání náměstka primátora Petra Runda z ODS. Toho společně s opozicí svrhli svými hlasy i koaliční socialisté, kteří tvrdili, že Rundovi nevěří, přestože se ODS za něho postavila a tvrdila, že v souvislosti se stavbou divadla nechyboval (rozhovor s Petrem Rundem čtěte zde).

Další rozkol přišel v pondělí. Po tom, co socialisté oznámili, že nezvednou ruce pro proplacení zhruba 21 milionů za vícepráce na divadle, primátor Martin Baxa z ODS na poslední chvíli zrušil na úterý plánované mimořádné jednání zastupitelů.

Ještě v pondělí večer ale pak nejprve socialisté a po ní i občanští demokraté doporučili svým zastupitelům, aby koalici na radnici udrželi.

"Chceme pokračovat ve spolupráci s ODS. Byl odsouhlasen návrh dodatku koaliční smlouvy," prohlásil po jednání vedení plzeňské ČSSD její šéf - náměstek primátora Martin Zrzavecký.

V dodatku smlouvy stojí například, že ČSSD podpoří obsazení volného místa po Rundovi politikem ODS. "Je tam podpora projektů Světovar, stavby divadla nebo Evropského hlavního města kultury 2015," sdělil Zrzavecký.

"Hlavním důvodem pro pokračování koalice je to, že ODS nechce ohrozit rozběhnuté projekty, které svým významem překračují volební období a které ODS prosadila," uvedl Baxa.

Členové zastupitelských klubů socialistů a občanských demokratů mají dodatek stvrdit před jednáním zastupitelů 13. března.

V březnu by se také znovu mohlo jednat o problému se zaplacením původně neplánovaných prací na stavbě divadla. Jaký návrh se objeví, nyní není zřejmé.

Například šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger konstatoval, že návrh na proplacení víceprací, který dosud prosazovala jeho ODS, je už mrtvý. Šneberger se domnívá, že nové řešení je třeba hledat při jednáních se zástupci firmy Hochtief, která divadlo staví.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz