Křest knihy Pohledy z plzeňské věže. V knize fotografií jsou porovnávány

Křest knihy Pohledy z plzeňské věže. V knize fotografií jsou porovnávány historické snímky Edvarda Kalsera se současnými Vlastimila Lešky (na snímku jako Edvard Kalser Zdeněk Hůrka). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na ochozu věže plzeňské katedrály pokřtili knihu s historickými fotkami

  • 0
V úterý byla na ochozu věže katedrály svatého Bartoloměje v Plzni slavnostně pokřtěna nová kniha. Publikace s názvem Pohledy z plzeňské věže od roku 1892 do současnosti nabízí netradiční pohled na Plzeň z výšky. V knize fotografií jsou totiž porovnávány historické snímky Edvarda Kalsera se současnými Vlastimila Lešky.

Na mimořádném místě - na ochozu věže katedrály svatého Bartoloměje, byla v úterý slavnostně pokřtěna kniha nazvaná Pohledy z plzeňské věže od roku 1892 do současnosti.

Plzeňský lékárník Edvard Kalser měl na svou dobu velmi netradiční zálibu. Už na konci devatenáctého století tento majitel dodnes fungující lékárny U Bílého jednorožce velmi rád fotografoval, a to zejména z plzeňské věže. Díky své profesi měl snadný přístup k chemikáliím a zřejmě i tento fakt měl na jeho zálibu vliv.

Když před lety narazil publicista Petr Mazný v archivu města Plzně na fotografie, které Kalser pořídil, napadlo jej porovnat je se snímky ze současnosti. Nějakou dobu nápad nechal "zrát". Ovšem v úterý už lidé z nakladatelství Starý most pokřtili přímo na věži katedrály svatého Bartoloměje novou knihu Pohledy z plzeňské věže od roku 1892 do současnosti.

Kniha Pohledy z plzeňské věže. V knize fotografií jsou porovnávány historické snímky Edvarda Kalsera se současnými Vlastimila Lešky.

"Plzeň se od té doby strašně změnila, těžko se to dá všechno popsat. Narazili jsme třeba i na snímky míst, o nichž jsme vůbec nevěděli, odkud pochází. Museli jsme vzít staré mapy a až podle nich jsme určili, jakým směrem namířil fotograf svůj objektiv," přibližuje jeden z tvůrců Petr Mazný s tím, že se to týkalo především pohledů z věže směrem k Radbuze a pivovaru. "Tam je to dnes úplně jiné," dodává Mazný.

Edvard Kalser pořídil své snímky z ochozu věže již v roce 1892 a podle Mazného to byly jedny z vůbec prvních fotografií Plzně. V knize je celkem čtrnáct Kalserových snímků.

"Technicky dokonalé a počítačově vyčištěné snímky jsou pro srovnání vývoje města za posledních sto dvacet let doplněny současnými fotografiemi ze stejných míst na věži," konstatuje Petr Mazný s tím, že nové snímky dokládají i vývoj, kterým Plzeň od doby vzniku fotografií prošla.

V knize je i historie dominant města

Autorem nových fotografií je Vlastimil Leška. "Byla to zajímavá práce. Člověk si uvědomil, jak moc se Plzeň za tu dobu změnila. U některých pohledů jsem opravdu nebyl schopen určit, kterým směrem fotograf zamířil," přiznal Leška s tím, že naopak některé budovy zůstaly v úplně stejném stavu jako tenkrát.

Podle Lešky za uplynulých 120 let Plzeň zkrásněla. Říká, že práci měl usnadněnou tím, že se fotilo převážně z jednoho místa, tedy z plzeňské věže.

Publikace kromě těchto snímků přináší také další dobové fotografie města z ochozu katedrály v různých časových obdobích a historické pohlednice s motivem katedrály. Kniha obsahuje i stručnou historii dominant Plzně od období gotiky až po současnost, nechybí zde ani zajímavosti a kuriozity z historie.

Snímky doplňuje také text o dějinách této známé plzeňské stavby, který připravil architekt Jan Soukup. Použité snímky pocházejí z Archivu města Plzně a ze soukromých sbírek.

Kniha vznikala zhruba rok, nápad na její vydání se ale objevil už výrazně dřív. V době, kdy Petr Mazný připravoval podklady pro publikaci Plzeň z nebe, která vyšla v roce 2004.