Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zástupci šéfa krajského úřadu v Plzni zmizeli a ani nikomu nechybí

  9:31aktualizováno  9:31
Dva vysoce postavení úředníci zmizeli nenápadně z vedení Krajského úřadu v Plzni. Byli to vlivní zástupci ředitele úřadu Václav Váchal a Bohuslav Borovanský. Nikdo je nenahradil.

Z Krajského úřadu Plzeňského kraje zmizeli bez povšimnutí dva vysoce postavení úředníci. Jejich funkce hejtman obnovit nechce. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jejich funkce přitom po svém nástupu do vedení kraje zřídili sociální demokraté, kteří tvrdili, že tak zlepší jeho fungování. Václava Váchala měl na starost vnitřní správu, Bohuslav Borovanský samosprávu a služby veřejnosti.

Zdá se ale, že pánové nikomu na úřadu nechybí. Hejtman Václav Šlajs z ČSSD jejich funkce obnovovat nechce a připustil, že celkem zbytečně ukrajovali kompetence řediteli úřadu.

Pravicová vedení kraje před tím osm roků zástupce ředitele nepotřebovala. ODS zřízení nových vysokých funkcí kritizovala a tvrdila, že jsou zbytečné a že si je radní zřídili, aby v nich měli lidi k prosazování svých zájmů v úřadu.

Z funkce nejdřív zmizel Bohuslav Borovanský a nedávno také Václav Váchal. Borovanský byl nejprve odsunutý do pozice koordinátora přípravy nového ekonomického systému pro krajské instituce a posléze z úřadu odešel.

Letos zmizel i Václav Váchal, kterého si s sebou na ministerstvo vnitra odvedl bývalý hejtman Milan Chovanec.

Z někdejších tří zástupců ředitele úřadu zatím vydržel Martin Zaoral. "Ten zůstane. Má na starost ekonomiku a regionální otázky," prohlásil hejtman Šlajs.

Nechtěl sice přímo říct, že funkce zástupců ředitele byly zbytečné, když teď nikomu neschází, ale uvedl, že je nyní obnovovat nechce. "Zatím to neplánuji. Chci maximálně šetřit," sdělil Šlajs.

Připustil, že zavedení funkcí zástupců ředitele krajského úřadu nebyl právě ideální krok. "Trochu sebrali kompetence panu řediteli a myslím, že by se mu měly navrátit," konstatoval Šlajs.

Bývalý náměstek hejtmana Vladislav Vilímec z ODS je přesvědčen, že vytvoření tří vysokých funkcí nemělo žádné opodstatnění. "Zákon o krajích ani žádnou pozici zástupců ředitele úřadu nezná. To je, jako kdyby si v Domažlicích nebo v Klatovech zřídili zástupce tajemníka," řekl.

Tvrdil, že funkce od začátku považoval za uměle vytvořené, které mohly vést ke kompetenčním sporům. "Jestliže dva zástupci odešli a nikdo je nenahradil, tak se ukazuje, že to byly zbytečné pozice," řekl Vilímec.

Domnívá se, že socialisté po nástupu do vedení kraje v roce 2008 uvažovali o výměně ředitele úřadu Jiřího Leščinského, kterého si dnes chválí. "Poznali, že je to kvalitní člověk. Zpočátku si ale vedle něho postavili svoje lidi, protože mu nedůvěřovali. Bylo to zbytečné," řekl Vilímec.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Symbol Plzeňského Prazdroje zase získá lesk, bránu opraví restaurátoři

V Plzeňském Prazdroji začala oprava Jubilejní brány dokončené roku 1893. (10....

Pod lešením zůstane několik měsíců schovaná Jubilejní brána plzeňského pivovaru, která je symbolem Plzeňského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz