Exministr Pospíšil dovedl ODS v Plzeňském kraji k jedinému vítězství

  16:37aktualizováno  18:57
Volby v Plzeňském kraji vyhrála těsně ODS. Slaví tu úspěch, jaký se jí nepodařil v žádném jiném kraji. Všude jinde totiž získali největší podporu komunisté nebo sociální demokraté. ODS získala v Plzeňském kraji 26,5 procenta, ČSSD necelých 25 procent. Třetí KSČM má 21 procent.

Volby.iDNES.cz

Volební lídr ODS Jiří Pospíšil po sečtení většiny hlasů děkoval voličům. "Je to pro nás historické vítězství. Osobně si toho velmi vážím. Dostal jsem přes 40 procent preferenčních hlasů. Vnímám to jako silný impuls a potvrzení toho, že z politiky nemám odejít a že se mám dál veřejně angažovat."

"Bude-li šance postavit na krajské úrovni smysluplnou koalici a budeme-li schopni prosazovat náš program, tak jsem připraven se zde výrazně angažovat," podotkl Pospíšil. Podle něj bude teď nejpodstatnější, zda se ČSSD rozhodne pro otevřenou koalici a pustí komunisty do krajské rady.

ODS se sázka na Pospíšila vyplatila, hodnotí obhajující hejtman

Hejtman Milan Chovanec z ČSSD se nechal slyšet, že vyrovnaný souboj s ODS očekával. "Přece jen pan Pospíšil je nejoblíbenější politik v této zemi. Jeho výsledek je velmi dobrý ve srovnání s výsledky ODS v jiných krajích. Zjevně se ukazuje, že se sázka ODS na jeho kvalitu vyplatila," řekl pro iDNES.cz Chovanec.

Fotogalerie

Podle Chovance je zjevné, že občané v Plzeňském kraji nevolili podle přízně k jednotlivým politickým stranám, ale volili spíše osobnosti. "U pana Pospíšila je to zjevné. Zabrala tam jeho osobnost. I ten jeho zvláštní odchod z vlády, kdy byl odejit velmi zvláštním způsobem," řekl Chovanec.

Podotkl, že ODS vyhrála krajské volby stejně jako sociální demokraté parlamentní volby, kteří tehdy zvítězili, ale nevládnou.

"Pro nás je nyní prioritní co největší zapojení sociální demokracie v radě, ale záleží, co se podaří vyjednat," připustil.

Povolební vyjednávání začne až za týden

Řešením jsou podle něj buď koalice s ODS s případným zapojením TOP 09, koalice s KSČM nebo menšinová rada za podpory KSČ. "Vzhledem k tomu, že ODS nemůže, nebo nechce, nebo nikdy se nepřiklonila, že by dělala koalici s KSČM, tak pro ni jiné řešení než spolupráce s ČSSD neexistuje," vysvětlil.

Až Pospíšil sociální demokraty osloví, pošlou vyjednávací tým. Podle něj to však nebude dřív než příští pondělí. Před druhým kolem senátních voleb sociální demokraté o krajské vládě vyjednávat nechtějí. Chovanec zatím neodpověděl na otázku, zda budou sociální demokraté ochotní jít do velké koalice s ODS.

"Zastupitelstvo Plzeňského kraje jsem svolal na 5. listopadu. Pokud nebude žádná mimořádná událost, že by někdo podal žalobu nebo odpor k výsledku voleb, tak v ten den bude zastupitelstvo volit novou radu, nového hejtmana. Teď se týden budeme věnovat jenom senátní kampani," dodal Chovanec.

Komunisté jsou se svým volebním výsledkem v kraji spokojení. "Odhady mluví o dvanácti mandátech, což znamená posílení o tři a to je slušný výsledek,“ uvedl lídr kandidátky KSČM v kraji Karel Šidlo.

"Pan kolega Pospíšil z ODS řekl, že pro něj jsme stále nedemokratickou stranou a tvrdí, že se domluví se sociální demokracií. Já tím, že mám v kraji třetí místo, tak si mohu troufnout nabídnout pouze to, být dobrým koaličním partnerem, když mi to někdo nabídne," dodal Šidlo.

Ve volebním štábu Strany práv občanů - Zemanovci v restauraci U Matasů v Plzni - Černicích panovala spíše rozpačitá nálada. Strana získala necelých 3,5 procenta hlasů.

"Očekávali jsme, že překročíme pětiprocentní hranici. S tím se volby dělají. Bohužel se nám to nepodařilo, v podstatě nás to jen nutí k další práci," hodnotil Josef Baxa, místopředseda SPOZ.

Podle něj se na výsledku podepsala především slabá volební účast. "Když lidé nepřijdou k volbám, nemohou změnit politickou situaci. Vidíme velký úspěch KSČM, která má disciplinované voličstvo. Dopomohlo jí k tomu, že v několika krajích je zatím na čele výsledků," dodal Baxa.

Šéfka krajské organizace SPOZ Dita Portová doplnila, že výsledek mohl být ovlivněný i silnou pozicí ODS v Plzeňském kraji. "Nebudu zastírat, že tento výsledek není takový, jaký jsme očekávali. Přesto je vidět, že jsme v kraji něco udělali. Věřím, že výsledky půjdou jen nahoru," uvedla Portová.

V Drahkově na Plzeňsku a v Milířích na Tachovsku se v pátek a v sobotu konaly také volby do obecních zastupitelstev. Ta původní se tu totiž rozpadla. V Milířích získali nejvíce hlasů Nezávislí - budou mít šest mandátů, ČSSD získala tři mandáty. V Drahkově získalo tři mandáty Sdružení nezávislých kandidátů pro rozvoj obce,  dva mandáty připadly Sdružení nezávislých kandidátů.

Autoři: ,

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Za hrozbu Pákistánu terorem kvůli Tereze potvrdil soud 40 měsíců vězení

Mladík z Bulharska poslal do Pákistánu výhrůžný text, kde hrozil zemi...

Vrchní soud v Praze potvrdil 40 měsíců vězení mladému Bulharovi žijícímu v Plzni, který kvůli Češce Tereze zatčené v...

Po potyčce dvou mužů před nádražním bufetem v Plzni jeden zemřel

Omezení parkování autobusů na odstavné ploše u Centrálního autobusového nádraží...

K incidentu se smrtelným koncem došlo v pátek před autobusovým nádražím v Plzni. Večer tu jeden muž napadl druhého, ten...

Prchal před policisty a několikrát na ně najížděl, dostal tři roky vězení

Řidič zajel do slepé uličky a policisté za ním vyběhli, aby ho zastavili

Tři roky vězení a zákaz řízení na čtyři. Tak zní verdikt Okresního soudu v Klatovech nad osmapadesátiletým recidivistou...

Najdete na iDNES.cz