Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: František Vlček, MAFRA

Malé lékárny může zrušení poplatků zničit, o peníze přijdou i nemocnice

  • 8
Lékaři a lékárníci z Plzeňského kraje se kvůli zrušení regulačních poplatků obávají výpadku v příjmech. Jen krajské nemocnice totiž na nich za prvních deset měsíců loňského roku vybraly přes sedm milionů korun. Malé lékárny se obávají, že je zrušení poplatků zlikviduje.

Nemocnice se obávají, že výpadek příjmů nebude zcela kompenzovat úhradová vyhláška pro rok 2015, která určuje platby pojišťoven jednotlivým nemocnicím.

Podle mluvčího Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiřího Kokošky, vybraly krajské nemocnice v prvních deseti měsících roku 2014 na regulačních poplatcích za návštěvu lékaře přes 5,3 milionu korun a za výdej léků na předpis přes dva miliony korun.

Končí poplatek za návštěvu lékaře i za recept

Třicetikorunový regulační poplatek ve zdravotnictví se od 1. ledna 2015 neplatí. Končí poplatky za návštěvu lékaře a za výdej léků na předpis. V platnosti zůstává už pouze 90korunový regulační poplatek za návštěvu pohotovosti.

Kokoška si posteskl nad tím, že úhradová vyhláška zřejmě nepokryje pětiprocentní nárůst mezd personálu v roce 2015.

„Vzhledem k tomu, že úhradová vyhláška pro rok 2015 vydaná 23. prosince je nesmírně složitá, nebude lehké ji fundovaně hodnotit ani v průběhu příštího roku,“ řekl ještě v prosinci Kokoška.

Dopady bude holding s jistotou znát až v létě 2016, kdy bude vyúčtován rok 2015. Kokoška podotkl, že úhradová vyhláška pro rok 2015 pozastavila sbližování úhrad za diagnózu. Nemocnice jsou totiž částečně placeny paušálem a částečně podle diagnózy. Sazby za diagnózu jsou nižší u malých a vyšší u velkých nemocnic.

Zřejmě i proto je optimističtější Fakultní nemocnice v Plzni. „Z uveřejněné finální verze úhradové vyhlášky vyplývá, že pokud nedojde k výraznému navýšení počtu ošetření ambulantních pacientů, s čímž nepočítáme, tak by poplatky mohly být kompenzovány v plné výši, vyjma poplatků za recept. Zde se předpokládá kompenzace ve výši 50 procent,“ uvedla mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová.

Fakultní nemocnice loni vybrala na rušených regulačních poplatcích zhruba 12 milionů korun, z toho pět milionů za vydání léků na recept.

Nejvíce rozladění jsou v kraji lékárníci, kteří se obávají nedostatečné kompenzace regulačních poplatků.

„Stále jednáme o výši náhrady a způsobu jejího provedení, protože část kompenzace by na sebe měly vzít zdravotní pojišťovny,“ vysvětlil Stanislav Havlíček z České lékárnické komory Plzeň-město.

Lékárníci připomněli, že při zavádění poplatků klesly marže. Havlíček podotkl, že se málo hovoří o tom, že když se v roce 2008 zavedly regulační poplatky, výrazně se změnily maximální možné marže u léků, jejichž ceny jsou regulované.

„Proto je kompenzace na místě. V posledních letech se navíc výrazně snižovaly ceny léků, řádově o desítky procent, což se na hospodaření lékáren podepsalo,“ poznamenal Havlíček, který se obává zavírání malých lékáren nebo jejich pohlcení velkými řetězci.