Studentka Veronika Čiková při práci v kovárně. (19. listopadu 2016)

Studentka Veronika Čiková při práci v kovárně. (19. listopadu 2016) | foto: Petr Eret

Nejde o sílu, ale o výdrž, říká kovářka. Teď studuje obor automechanik

  • 16
Kovář nebo automechanik, tyto obory už dávno nejsou určené výhradně chlapcům. Důkazem toho, že v nich může uspět i žena, je Veronika Čiková, která studuje na Střední škole v Oselcích na Plzeňsku.

Veronika Čiková z Písku už absolvovala obor umělecký kovář a nyní je v prvním ročníku učebního oboru automechanik. Ve škole dívky tvoří pětiprocentní skupinku.

„Na kovařinu jsem šla, protože mě od malička baví středověk. Ohromně se mi líbí tehdejší kované dekorace, mám ráda i středověké bitvy, s kterými souvisí meče a jejich zdobení,“ vysvětlila studentka.

Dívka prý při vstupu do školy snila o tom, že by mohla mít práci jako svůj koníček. A protože má ráda i automobily, což podědila po otci, který je autoklempířem, zanedlouho k maturitnímu vysvědčení přibude i výuční list z oboru automechanik. To je podle Čikové velmi praktická kombinace.

Po škole by chtěla pracovat u strýce v autodílně, později plánuje mít vlastní autoopravnu. „Chci, aby se skládala z autodílny a části, kde bych měla kovadlinu s výhní a mohla bych zde vyrábět věci na zakázku,“ vypráví dívka.

Vysvětlila, že u kovařiny nejde o sílu, ale o výdrž a o to dělat práci správně. „Protože když si to dělá člověk po svém, je to zbytečná námaha,“ míní kovářka.

Zatím bydlí s rodiči v panelovém domě, ale až se přestěhují do rodinného domu, bude tam mít vlastní dílnu. „Už mám zakázky, ozvali se kamarádi, že by chtěli vyrobit krbové koše a krbové nářadí, ale i dekorace, třeba kovanou růži, kterou viděli u nás doma. Už dělám výkresy, maminka je z mé práce nadšená,“ popsala Veronika.

Studentky školy pochválil i zástupce ředitele Zdeněk Tauchen. „Ve škole máme asi osm děvčat. Dříve to byly chlapecké obory, dnes, v době emancipace, už se do každého může přihlásit jak chlapec, tak děvče,“ podotkl Tauchen.

Jak říká, mezi přístupem děvčat a chlapců je ve škole poměrně velký rozdíl. „Když jdou na tyto obory děvčata, jsou většinou cílevědomější a je na nich vidět, že přesně ví, proč si obor vybrala a o čem je. Když se jejich výsledky zprůměrují, dá se říci, že s nimi nejsou žádné problémy,“ řekl Tauchen.

Podle něj se mohou děvčata po ukončení oboru kovář orientovat na menší výrobky, třeba na šperkařinu. „Nemusí dělat vrata nebo mříže, což je fyzicky náročnější. Zpracování kovů má široký záběr,“ vysvětlil Tauchen.