Každý lékař by měl na pacienty tlačit, aby přestali kouřit, říká lékařka. Ilustrační snímek

Každý lékař by měl na pacienty tlačit, aby přestali kouřit, říká lékařka. Ilustrační snímek | foto: AP

Kuřáci se nechtějí vzdát cigaret. Měly by výrazně zdražit, radí lékaři

  • 10
S nezájmem pacientů o pomoc při odvykání kouření bojují lékaři v Plzeňském kraji. Lidé se nechtějí tohoto zlozvyku zbavit, přestože jim může výrazně pomoci lék s účinnou látkou zvanou vareniklin. Doktoři si jej nemohou vynachválit, na kuřáky by ale podle nich zabralo spíše výrazné zdražení cigaret.

Závislost na tabáku je často přirovnávána k návyku na heroin. Přesto poradny pro odvykání kouření zejí prázdnotou. Lékaři si nezájem vysvětlují nedostatečnou motivací kuřáků, na které by podle nich zabralo například výrazné zdražení cigaret.

Úspěšnost léčby se přitom v posledních letech rapidně zvýšila díky léku s účinnou látkou vareniklin.

"Je to nejúčinnější lék, jaký máme k dispozici od roku 2007. Je opravdu přelomový. Je to první lék vyvinutý k léčbě závislosti na tabáku, který neobsahuje nikotin. Ztrojnásobuje úspěšnost a zhruba sedmdesát procent pacientů při jeho alespoň půlročním užívání rok nekouřili. Máme takových pacientů kolem tří tisíc," říká nejznámější česká lékařka v oblasti odvykání kouření Eva Králíková.

Poradenství kvůli nízkému zájmu utlumila například i praktická lékařka Lenka Polívková. Svou ordinaci má v Plzni na Nové Hospodě a absolvovala speciální kurz v pražském centru pro závislé na tabáku, které vede právě Králíková.

Od nového roku naopak začala poradenství nabízet ve své lékárně bývalá železniční poliklinika v Plzni. "Udělala jsem si kurz odvykání kouření pořádaný lékárenskou komorou," uvedla tamní poradkyně Veronika Houdková, podle které je důležité, aby lékárník nebyl jen prodavačem podobným tomu v marketu, ale aby dokázal s lidmi konzultovat jejich problémy.

"Impulz, že chce klient přestat kouřit, ale musí přijít přímo od něj. Jinak nemá léčba efekt," podotkla lékárnice.

Nejen svým kmenovým pacientům, ale i těm, kteří přicházejí z jiných ordinací, je ochotná věnovat svůj čas plzeňská praktická lékařka Šárka Škopková. I přesto, že pojišťovny konzultace praktikům nehradí.

"Tlačit na pacienty, aby přestali kouřit, by měl každý praktický lékař. Když má zájem ještě někdo další, tak to pro něj ráda udělám," líčí Škopková s tím, že pacienti chodí velmi sporadicky.

I podle Škopkové se v léčbě závislosti na nikotinu nejlépe osvědčil lék s vareniklinem.

"S ním přestane kouřit každý můj stálý pacient, který chce přestat. Když to srovnám s příchozími lety, kdy jsme měli jiné preparáty, tak je úspěšnost mnohonásobně vyšší," líčí tachovská plicní lékařka Ivana Hůzlová.

Kdysi lékaři předepisovali kuřákům antidepresiva

Nedá se to prý srovnat s dobou, kdy se používaly jen nikotinové náhražky jako žvýkačky nebo náplasti. "Ještě předtím jsme předepisovali antidepresiva," podotkla Hůzlová.

Padesátník Karel prý ale žádné léky nepotřeboval, když před patnácti lety ze dne na den kouřit přestal. "Kouřil jsem třicet cigaret denně a myslel jsem, že to bude větší šok, když přestanu," řekl.

Vareniklin

Vareniklin je první lék bez obsahu nikotinu, který byl vyvinutý za účelem odvykání kouření. Účinná látka se v mozku váže na receptory, které normálně obsadí nikotin z cigaret. Když už jsou nasycené, nemá kuřák důvod si zapálit.

Úplně bez následků ale jeho odvykání nebylo. "Přibral jsem 15 kilogramů, a to jsem jedl stejně jako předtím, úplně jsem cítil, jak se nafukuji," svěřil se vášnivý kuřák.

Zažil prý i výkyvy krevního tlaku, kdy měl jednu chvíli tlak hodně nízký a musel se poradit s lékařem. Svoje rozhodnutí si ale pochvaluje. "Kouřil jsem tolik, že mi z toho bylo špatně. To je dnes pryč," dodává.

Podle Šárky Škopkové se ale většina lidí závislých na tabáku chová zcela jinak. "Většinou pohovor proběhne tak, že když se pacient dozví, co léčba závislosti obnáší, tak z ní vycouvá," říká lékařka. Základem totiž je, že lidé musí přestat kouřit a několik měsíců si platit lék, jehož užívání přijde na dva až tři tisíce korun měsíčně.