Nové koupaliště v Nýrsku se slanou vodou.

Nové koupaliště v Nýrsku se slanou vodou. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jako u moře. V Nýrsku mají od června koupaliště se slanou vodou

  • 3
Na nově zrekonstruovaném venkovním koupališti v Nýrsku používají od poloviny června k čištění vody sůl. Jedná se o první takovou plovárnu pod širým nebem v Plzeňském kraji. Město vybralo tuto technologii z důvodu, že je šetrnější k životnímu prostředí než chlór používaný na většině koupališť.

Podle vedoucí městských sportovišť Lucie Jandové se na koupaliště ve městě v podhůří Šumavy po jeho rekonstrukci naučili chodit i místní, kteří dříve jezdili do Klatov, Kolince nebo do zařízení k německým sousedům.

„Uskutečnila se komplexní rekonstrukce jak sociálního zázemí, tedy WC, převlékáren a místa pro záchrannou službu, tak i občerstvení, pokladny a technologií,“ uvedl starosta Nýrska Miloslav Rubáš. Ve velkém bazénu o velikosti 45 krát 20 metrů je osm metrů dlouhá skluzavka pro děti i dospělé, v malém bazénu o rozměrech 12 krát 11 metrů je vodní hříbek.

Rekonstrukce koupaliště placená z městského rozpočtu přišla na 24 milionů korun. Součástí je i menší budova přímo u plovárny, která v sobě ukrývá technologii na čištění vody s pomocí elektrolýzy soli.

Technologie slané vody je vlastně chlorový systém, kdy se, zjednodušeně řečeno, na katodě elektrického článku vylučuje sodík a na anodě chlor, který se rozpouští do vody. Vzniklý volný chlor reaguje s nečistotami, a čistí tak vodu.

Město se pro úpravu vody elektrolýzou soli rozhodlo podle starosty kvůli životní prostředí. „V těsné blízkosti koupaliště je autokemp. My jsme proto nechtěli použít klasické chlorování,“ popsal starosta.

Sůl láká i místní

„Zatímco před dvěma lety se zde koupalo minimum místních, i přestože bylo vstupné zdarma, nyní, i když jsme zavedli vstupné, lidé chodí,“ svěřila se Jandová. Když jsou velká vedra, dorazí podle ní kolem 500 lidí denně. „Hodně návštěvníků přijede a říká, že dorazili kvůli tomu, že máme slanou vodu a že ji chtějí vyzkoušet,“ popsala Jandová.

Sůl se musí neustále přisypávat. „Když jsme napustili oba bazény, spotřebovali jsme šest tun soli, podle počtu lidí ji dosypáváme každý den,“ popsala Jandová.

Koupaliště je za příznivého počasí otevřené od 10 do 19 hodin. Základní vstupné pro dospělého činí 50 Kč. Pro děti nad 140 centimetrů 35 korun, menší děti mají vstup zdarma.