Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zkuste to také, nabádá úspěšný žadatel o dotaci na tepelné čerpadlo

  • 8
Zhruba třetina žadatelů o kotlíkové dotace v Plzeňském kraji chce za peníze pořídit tepelné čerpadlo. O tato zařízení je mezi majiteli domů obrovský zájem, přestože jsou dražší než kotle. Příspěvek, který pokryje tři čtvrtiny ceny čerpadla, získá i pan Jaromír z Plzeňska.

Eva Mertlová z tiskového odboru Plzeňského kraje potvrdila, že zatím hejtmanství uzavřelo 1104 smluv na kotlíkové dotace, z nichž 354 je na tepelná čerpadla, tedy přibližně 32 procent.

Jedním z úspěšných žadatelů je i padesátiletý Jaromír, který má u Plzně velký rodinný dům s deseti místnostmi. Dosud jej vytápěl kotlem na dřevo. Brzy ale kotel odstaví, aby jej nahradil ekologičtějším tepelným čerpadlem.

Z větší části ho zaplatí právě z dotace, dostane příspěvek ve výši 127 tisíc korun. Tyto peníze pokryjí tři čtvrtiny ceny, což je nejvyšší možné procento. Důvodem je to, že pan Jaromír bydlí ve více znečištěné zóně, pro kterou platí vyšší dotace.

„Přesvědčil mě známý, který si tepelné čerpadlo už dříve pořídil, ale bez dotací. Říkal mi, že s čerpadlem zaplatí v rodinném domku za teplou vodu, vytápění a elektřinu kolem 20 tisíc korun za rok. Tak jsem se rozhodl, že to také zkusím, když je to tak výhodné,“ vypráví muž.

Když podával elektronicky žádost o dotaci, nedoufal, že ji dostane. „Když jsem viděl v jiných krajích, jak lidé stojí na dotace fronty, tak jsem nevěřil a říkal jsem si, že to nemá cenu. Byla to, jak se říká, sranda akce. Podání žádosti nezabralo moc času a povedlo se to,“ konstatuje muž.

Bez dotace by si prý čerpadlo nepořídil, protože se podle jeho názoru jedná o dost nákladnou záležitost. Z investice má radost hlavně proto, že se zbaví práce kolem shánění a zpracovávání dřeva. „Navíc mi čas od času sousedé nadávali, že mi moc kouří komín,“ popsal majitel staršího rodinného domu, který je po celkové rekonstrukci a zateplení.

Jaromír si vybral čerpadlo pracující na principu vzduch - voda o výkonu od 14 do 16 kW, které bere teplo ze vzduchu. „Funguje na principu opaku ledničky, teplo předává do vody a topného systému,“ popsal pan Jaromír.

Po podání žádosti musel oslovit i specialistu na energetické úspory, který doporučil některá opatření k omezení úniku tepla. „Musel jsem také nafotit původní kotel před a po odpojení a musel jsem dodat i potvrzení sběrného dvora, že jsem kotel zlikvidoval,“ podotkl muž.

Na podzim se plánuje další dotační výzva

Ten radí i dalším lidem, kteří mají zateplený dům, aby si podali žádost o kotlíkové dotace. „Není to nic složitého,“ připomněl.

Čerpadlo umístí do výklenku, kam dosud ukládal třísky. Zařízení tak nebude vůbec vidět a jeho hučení nebude v domě slyšet. Majitel domu čerpadlo využije jen na topení. V létě mu totiž teplou vodu zajišťují solární panely.

Zájemci z Plzeňského kraje zatím podali celkem 1531 žádostí o kotlíkové dotace, celkově by jim mělo putovat 162 milionů korun. Kladně již bylo rozhodnuto o 1104 žádostech, 185 žádostí bylo vyřazeno. Nevyčerpané prostředky z prvního dotačního kola budou přesunuty do podzimní výzvy. Většina žadatelů je z menších měst a obcí, nejvíce žádostí dosud přišlo z Klatovska a Domažlicka.