Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Kotlíkové dotace putují v Plzeňském kraji hlavně na tepelná čerpadla

  • 3
Kombinované kotle na uhlí a biomasu a zejména pak tepelná čerpadla. O taková zařízení je největší zájem mezi lidmi z Plzeňského kraje, kteří podali žádost o vyplacení státního příspěvku na ekologické vytápění.

Mezi dosavadními úspěšnými žadateli o takzvané kotlíkové dotace je velmi výrazný podíl zájemců, kteří dali přednost „čistšímu“ způsobu vytápění.

V první vlně vyřizování už úřad v kraji doporučil radním ke schválení 521 z téměř šesti stovek žádostí a vedení kraje je schválilo. Podpořené žádosti představují v souhrnu částku bezmála 60 milionů korun. S úspěšnými žadateli budou podepsány smlouvy a pak budou mít půl roku na instalování nového zařízení.

Radní pro životní prostředí Václav Štekl z KSČM řekl, že do konce února bylo podáno v kraji celkem 1531 žádostí.

Radní uvedl, že z dosud posouzených žádostí mělo nejvíc lidí zájem o dotaci na pořízení tepelného čerpadla. „Bylo jich 181, což je asi 35 procent,“ prohlásil radní.

O kombinovaný kotel na uhlí a biomasu mělo zájem 158 lidí. Kotel pouze na uhlí chtělo 67 žadatelů. Kotel pouze na biomasu zvolilo 59 žadatelů. Kondenzační kotel na zemní plyn upřednostnilo 56 lidí.

Václav Štekl upozornil, že velký zájem o tepelná čerpadla je důsledkem i toho, že loni tato zařízení do programu zahrnuta nebyla. „Podmínky byly jinak koncipované a nebylo možné žádat o příspěvek na tepelné čerpadlo. Zároveň se změnily vnější podmínky a například se objevily zprávy, že bude nedostatek uhlí. Navíc trochu poklesly ceny tepelných čerpadel. Začínají kolem 250 tisíc a lidé na ně mohou získat z dotace zhruba polovinu,“ sdělil.

Podle radního mezi žadateli o dotace převládají obyvatelé venkova. „Z Plzně jich je odhadem maximálně třetina,“ vysvětlil.

Václav Štekl řekl, že peníze, které Plzeňský kraj na dotace od státu letos získal, rozdělí do dvou kol.

„V prvním bude rozděleno celkem 162 milionů. A do druhého kola zbude ještě 60 milionů. Podmínky pro jejich rozdělení budou stejné jako v kole prvním. Předpokládáme, že druhé kolo vyhlásíme letos v říjnu nebo listopadu. Druhého kola se budou moci účastnit i lidé, jejichž žádosti byly například kvůli administrativním chybám v prvním kole vyřazeny,“ konstatoval radní.

V příštím roce by mělo ministerstvo životního prostředí vyhlásit pro všechny kraje další dotační výzvu zaměřenou opět na kotlíkové dotace.