Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

O kotlíkové dotace žádá hlavně venkov, většina peněz je rozebraná

  • 8
Většina takzvaných kotlíkových dotací, které stát hodlá poslat do Plzeňského kraje, už je rozebraná. V balíku teď zbývá několik desítek milionů korun. Žádosti o dotace přicházejí hlavně z venkova.

Lidé z Plzeňského kraje zatím vyčerpali přes 76 procent z kotlíkových dotací, které kraj rozdělí v příštích dvou letech. Dělit se bude celkem 162 milionů korun, do 5. února lidé požádali o téměř 123 milionů. Nejčastěji žádají o kombinované kotle na uhlí a biomasu a tepelná čerpadla. Uvedla to mluvčí hejtmanství Alena Marešová.

Podle ní pracovníci hejtmanství nejčastěji vysvětlují, jak mají zájemci elektronickou žádost o dotace podat. „Ptá se na to především starší generace,“ poznamenala Marešová.

Přiblížila, že dvě třetiny žádostí jsou podány takzvaným kombinovaným způsobem, kdy se lidé přihlásí elektronicky a doklady, které je nutné k žádosti přidat, dodají v papírové podobě.

Podle Marešové nelze odhadnout, jestli se částka vyčerpá do konce března, dokdy se může žádat. „Záleží na zájmu žadatelů. Zatím zájem je, podává se v průměru kolem třiceti žádostí denně,“ doplnila mluvčí. Nejčastěji podle ní lidé žádají o maximální částku k danému typu zdroje.

Lokální zdroje v malých obcích jsou velkým problémem

Hejtmanství oceňuje, že žádosti přicházejí hlavně z venkova. Ve velkých městech, kde je centrální zdroj tepla, totiž topení nezpůsobuje tak velké znečištění.

„Naopak lokální zdroje v malých obcích jsou opravdu velkým problémem,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Plzeňského kraje Martin Plíhal.

Pokud někdo do konce března o dotaci nestačí požádat, není nic ztraceno, v kraji se bude rozdělovat ještě dalších 69 milionů korun. „Po šesti letech, kdy se počítá s čerpáním dotací, by se mohlo v Plzeňském kraji výrazně zlepšit ovzduší,“ myslí si krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl.