Mše v plzeňském kostelíku U Ježíška.

Mše v plzeňském kostelíku U Ježíška. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Kostelík, v němž spali bezdomovci, je částí nového bytového komplexu

  • 0
Po desítkách let si mohou Plzeňané prohlédnout opravený kostelík U Ježíška. Konala se tu už třetí pouť na svátek jména Ježíš, ale poprvé se lidem otevřela i hlavní loď stavby s obnovenými stropními freskami.

"Myslím, že by tu bylo krásné dělat například svatby," říká plzeňský architekt Jana Soukup. Jinak také předseda Sdružení pro obnovu památek v Rokycanech a okolí, které se zasloužilo o opravu zdevastovaného kostelíku.

Ten se stal součástí nového bytového komplexu, na jehož okraji stojí. A místní obyvatelé k němu mají silný vztah.

"Dává originální ráz celé lokalitě. Snažíme se alespoň minimálně pomáhat s údržbou sekáním trávy v okolí, známe se se správci, půjčujeme jim třeba nářadí. Sdružení vlastníků bytů má i speciální konto na podporu oprav kostelíka," vypráví jeden z obyvatelů bytů v sousedství Lukáš Vajda, který se sobotní pouti účastnil i s rodinou.

Mše v plzeňském kostelíku U Ježíška.

O mši v plzeňském kostelíku U Ježíška byl mezi lidmi obrovský zájem.

Ještě loni při pouti měli lidé přístup jen do přední části kostela, kde sdružení vystavuje originální Lábkův betlém. Hlavní loď oddělovala dřevěná příčka.

"Letos se nám podařilo opravit vnitřní omítky a vymalovat, takže jsme mohli představit celý prostor. Je třeba ale ještě restaurovat shnilý a zloději očesaný oltář, kazatelnu a kůr. Poté budou do kostela vráceny i opravené varhany, které jsou zatím v katedrále svatého Bartoloměje," sdělil Jan Soukup.

Celkové opravy vyjdou na sedm milionů korun

Kostelík má starší barokní část z 18. století a klasicistní přístavbu z počátku 19. století. "Není bez zajímavosti, že stavbu už ve 30. letech minulého století jednou zachraňovala jednota, v níž spolupracoval architekt Hanuš Zápal se studenty reálného gymnázia," připomíná jednatel Sdružení pro obnovu památek v Rokycanech a okolí Karel Jíša.

"Když jsme sem 7. listopadu 2000 poprvé vstoupili, byl kostelík v neutěšeném stavu a přespávali v něm bezdomovci. Architekt Soukup už tehdy odhadl náklady na opravu na sedm milionů korun. Dosud jsme získali 5,6 milionu, především od města Plzně, druhého obvodu, ministerstva kultury, ale také od Prazdroje, Nadace 700 let města Plzně a dlouhé řady drobných přispěvatelů," říká Jíša.