Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O Josefské pouti se po letech rozezní zvon v kostele v Úhercích

  18:40aktualizováno  18:40
Kostel svatého Josefa v Úhercích na Plzeňsku, který desítky let chátral, získává zpět svou krásu. Nedávno se dočkal i nového hodinového stroje, a lidé tak mohou po dlouhých padesáti letech opět na věži sledovat přesný čas.

Kostel svatého Josefa v Úhercích na Plzeňsku. | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

„Původní hodinový stroj, který se nastavoval ručně, přestal fungovat už dávno. Byl za ta léta velmi poničen. Zůstaly pouze ciferníky a ručičky. Ty jsou teď zrestaurované a vše bylo doplněno elektrickým ovládáním,“ uvedl Miroslav Píšek, předseda správní rady nadace pro obnovu kostela.

Čas mohou místní lidé na věži sledovat od minulé neděle, kdy se stroj v poledne rozběhl. U hodin je také malý zvonek, který odbíjí čas. Není to ale finální řešení. Už brzy totiž z kostela zazní zvon velký. A dá se říci, že přímo obří. Má tři sta kilogramů a nejspíše hlavně jeho rozměry zapříčinily, že se dochoval až dodnes. Na rozdíl od tří dalších, které v Úhercích také zvonily.

„V roce 1942 chtěla všechny zvony zrekvírovat a roztavit armáda. Stalo se tak pouze u tří. Ten čtvrtý byl zřejmě natolik těžký, že se jim nepodařilo jej sundat,“ konstatuje Píšek.

Zvon věž opustil až v devadesátých letech minulého století. „Postaral se o to tehdejší nýřanský farář. Byl uložen v nýřanském kostele. I díky tomu je zachovaný dodnes,“ říká Píšek, který uzavřel dohodu s biskupstvím, že až to bude možné, zvon se vrátí do úhereckého svatostánku. A ten čas se přiblížil.

„Oslovili jsme známého českého zvonaře Petra Rudolfa Manouška, který jej momentálně restauruje. Zvon bude očištěn, nakonzervován, zhotovena bude dřevěná hlavice pro umístnění do zvonové stolice a vykováno nové srdce,“ dodává Píšek. Zvonění se z věže poprvé ozve v březnu o josefské pouti.

Kostel svatého Josefa byl postaven v pseudorománském slohu v roce 1901. Později se přestal využívat a začal chátrat. Nejspíše by došlo k jeho úplné devastaci, kdyby před deseti lety nevznikla nadace pro obnovu památky.

Kostel se začal stavět v březnu roku 1900

Už je opravená střecha apsidy a také krovy. Hotová je kompletní rekonstrukce pláště střechy a věže. V současnosti pokračuje restaurování vzácných vitráží.

Starosta Úherců Vlastimil Blažek velmi vítá, že kostel opět získává původní podobu. Obec na rekonstrukci také přispívá. „Letos jsme dali kolem milionu korun. Na příští rok plánujeme investici 300 tisíc korun,“ uvedl Blažek.

Většinu prací financuje Ministerstvo kultury ČR prostřednictvím dotací. Peníze jsou ale podmíněny finanční spoluúčastí. Na tu přispívá nadace, sponzoři a právě obec.

Monumentální stavba byla postavená z peněz místních sedláků a obyvatel na místě původního strženého kostela. Základní kámen byl položen 19. března roku 1900.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz