V katedrále svatého Bartoloměje vznikne prohlídkový okruh, kde návštěvníci...

V katedrále svatého Bartoloměje vznikne prohlídkový okruh, kde návštěvníci spatří i krov z trámů starých stovky let. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Kostel svatého Bartoloměje naláká návštěvníky na staletý krov i zvony

  • 0
Pod střechou plzeňské katedrály svatého Bartoloměje, která projde opravou za sto milionů korun, vznikne nový prohlídkový okruh. Návštěvníci se dozvědí zajímavosti o nových zvonech kostela a prohlédnou si prostory stovky let starého krovu.

Oprava svatostánku by měla začít ještě letos na podzim a potrvá do roku 2019. Na přípravě výběrového řízení firmy, která rekonstrukci provede, se podílí Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje. Její šéf Filip Uhlík řekl, že podobná výběrová řízení jsou náročná.

„Platí to zejména, pokud se jedná o projekty spojené s ochranou památek. Tak velké akce, kde hraje velkou roli restaurování, jsou jedny z nejkomplikovanějších,“ uvedl.

Na přípravě projektu se podílel architekt Jan Soukup. Ten má obavy, zda se podaří na restaurátorské práce zajistit potřebné experty.

„I jinde se budou provádět rekonstrukce za stovky milionů. Do našeho státu přijde několik miliard na restaurování. Jsem zvědav, kdo to bude dělat,“ zvažuje.

Architekt nicméně věří, že na obnově katedrály se letos začne pracovat. Upozorňuje, že evropská dotace 95 milionů, které jsou pro akci určené, není příspěvek pro církev. „To je v podstatě dotace pro lidi, pro kostel, který stojí u nich na návsi. Taková rekonstrukce je kulturní a společenská záležitost,“ uvedl Soukup.

Co všechno se tedy bude v katedrále odehrávat? Proces se dá přirovnat k jakési generální opravě, která se dotkne celého objektu a jeho vybavení.

Podle dosavadních plánů bude katedrála nejprve rozdělena provizorní zástěnou na dvě poloviny. V lodích se budou dál konat bohoslužby, zatímco v presbytáři se už bude pracovat.

„Později ale přijde čas, kdy bude zapotřebí odvézt lavice a bude se muset postavit v prostoru lešení a začne se pracovat na klenbách. Budou se rozebírat a odvážet oltáře,“ popisuje Jan Soukup. Pak už nebude možné udržet katedrálu v provozu pro věřící.

Zároveň však existuje poměrně reálná možnost, že malá část kostela bude po zimě návštěvníkům přístupná. Pod střechou totiž má vzniknout nový prohlídkový okruh, jehož součástí bude expozice věnovaná novým zvonům a výjimečné prostory stovky let starého krovu. Ty byly dosud veřejnosti přístupné jen výjimečně při prohlídkách, které pořádalo plzeňské biskupství.

„Myslím, že bychom tyto prostory mohli v květnu otevřít a provoz by byl nezávislý na dění v chrámu,“ sdělil Soukup.

Práce na rekonstrukci hlavního prostoru kostela ovšem potrvají do roku 2019. Před jejich začátkem se umělecká díla, jako jsou obrazy nebo sochy, odvezou a projdou obnovou jinde. V chrámu pak začnou pracovat „ti, co nejvíc práší“.

To znamená, že nejprve se budou čistit stěny nebo restaurovat malby. „To může trvat do konce léta příštího roku,“ odhaduje architekt.

Postupně by pak mohlo z chrámu mizet lešení a začít práce na čištění oltářů. Zároveň se může pracovat na nových rozvodech elektřiny nebo na osvětlení. Připraví se podmínky pro to, aby lavice mohly dostat vytápěné sedáky. Během obnovy chrámu se podaří vyřešit také otázku opravy varhan.

Architekt Jan Soukup upozorňuje, že by byla chyba po rekonstrukci zapomenout na průběžnou údržbu chrámu.

„Nebylo by dobré si říct, že máme hotovo, je to bezvadné a usnout na vavřínech. Takový přístup by mohl znamenat začátek problémů. Ono se to ví, ale přesto k tomu často dochází. Asi je to jakási lidská přirozenost, že když mají všichni pocit, že bylo uděláno dost, pozornost se přesune jinam,“ podotkl Soukup.