Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kontroly v tržnicích Plzeňského kraje odhalily tisíce padělků

  14:01aktualizováno  14:01
Policisté s hasiči, inspektoři České obchodní inspekce a pracovníci živnostenských úřadů v posledních deseti dnech obsadili všechny velké tržnice v kraji. Nejvíc padělků inspektoři zabavili na tržnicích ve Folmavě.

Kontrola v tržnicích Plzeňského kraje odhalila tisíce padělků (24. 6. 2014) | foto: ČOI

Regionální šéf obchodních inspektorů Jan Řezáč říká, že nejvíce padělků objevili v minulém týdnu ve Folmavě na Domažlicku, kde obsadili všech pět tržnic najednou. 

„Za jediný den jsem tam zajistili přes tři a půl tisíce padělků značkového zboží. Zejména se jednalo o oblečení, ale také o hodinky, kabelky, pásky, cédéčka, DVD a další zboží, o které mají zájem klienti z Německa. Z Čechů na těchhle tržnicích už téměř nikdo nenakupuje,“ vysvětluje Řezáč. Kdyby se jednalo o originální zboží, jeho hodnota by se pohybovala kolem osmi milionů korun.

Fotogalerie

Den po obsazení Folmavy se vydali inspektoři a policisté na Svatou Kateřinu a do Železné Rudy, tam zabavili „jen“ stovky různých padělků. Jak potvrdily poslední kontroly, trhovci mají ve stáncích minimum padělků. 

„Dřív mívali všechno schované pod stoly nebo někde ve stánku. Dnes nacházíme dvojité stěny, různé úkryty ve spleti stánků, ale hlavně jako sklady slouží různě odstavené dodávky. Na Folmavě se nám podařilo dostat do stánku, který sloužil jako mezisklad. Když jsme na tržnici, většina okolních stánků, které neobsadíme my nebo policie, okamžitě zavírá,“ řekl regionální šéf inspektorů. 

Jedním dechem dodal, že nejvíc koupěchtivých cizinců najíždí na tržnice v pohraničí v pracovních dnech, když mají v Německu svátek. „Když zrovna v takový den kontrolujeme tržnici a prodejci před námi zavřou své stánky, obchody se jim nehýbou. Právě na Folmavě měli takhle zavřeno přes pět hodin,“ podotkl Jan Řezáč.

Policisté na tržnice jezdí nejčastěji rovnou se psy vycvičenými na vyhledávání drog, cizinecká policie důkladně prověřuje doklady trhovců. Výjimečné nejsou ani velké akce, kdy se do kontrol zapojují i němečtí policisté.

Falza značkového oblečení a dalších věcí se podle inspektorů neobjevují jen na příhraničních tržnicích, ale už i v kamenných obchodech ve vnitrozemí, které provozují vesměs cizinci. 

„Větší výskyt padělků a napodobenin se objevuje i v e-shopech. Jen od začátku letošního roku jsme v Plzeňském a Karlovarském kraji provedli 277 kontrol, užití zakázaných klamavých obchodních praktik jsme zjistili ve 149 z nich. Zajištěno bylo celkem 7 340 padělků a napodobenin, jejichž hodnota vyčíslená v cenách originálů by představovala částku 17,88 milionu korun,“ vypočítává regionální šéf inspektorů Jan Řezáč. 

Zabavené věci čeká buď zničení, nebo jejich upravení, aby se daly použít k humanitárním účelům.  

Autor:Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Trolejbusů na baterie bude jezdit víc. Jsou tiché a nepřehřívají se

Nové trolejbusy pohání v místech bez trolejí energie z baterií. (13. února 2017)

Letkov a černická nákupní zóna nemusejí zůstat jedinými oblastmi Plzně, do kterých zajíždějí trolejbusy poháněné...

Obce chtějí vyhnat kamiony ze silnice u D5, řešením je zákaz vjezdu

Kamiony, které stále jezdí po staré silnici z Plzně do Prahy a nevyužívají...

Obce na Rokycansku i Plzeňský kraj mají plán, jak ze staré silnice z Plzně do Prahy dostat pryč tranzitní dopravu. Od...

Pro dítě do družiny s čipem, bezpečnější systém se rozšíří po Plzni

Vedoucí vychovatelka 26. ZŠ v Plzni Dana Herličková ukazuje čip a mobilní...

Nový systém pro vyzvedávání dětí ze školních družin chce postupně ve městě zavést plzeňská radnice. Jeho podstatou jsou...

Najdete na iDNES.cz