Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kontroly v tržnicích Plzeňského kraje odhalily tisíce padělků

  14:01aktualizováno  14:01
Policisté s hasiči, inspektoři České obchodní inspekce a pracovníci živnostenských úřadů v posledních deseti dnech obsadili všechny velké tržnice v kraji. Nejvíc padělků inspektoři zabavili na tržnicích ve Folmavě.

Kontrola v tržnicích Plzeňského kraje odhalila tisíce padělků (24. 6. 2014) | foto: ČOI

Regionální šéf obchodních inspektorů Jan Řezáč říká, že nejvíce padělků objevili v minulém týdnu ve Folmavě na Domažlicku, kde obsadili všech pět tržnic najednou. 

„Za jediný den jsem tam zajistili přes tři a půl tisíce padělků značkového zboží. Zejména se jednalo o oblečení, ale také o hodinky, kabelky, pásky, cédéčka, DVD a další zboží, o které mají zájem klienti z Německa. Z Čechů na těchhle tržnicích už téměř nikdo nenakupuje,“ vysvětluje Řezáč. Kdyby se jednalo o originální zboží, jeho hodnota by se pohybovala kolem osmi milionů korun.

Fotogalerie

Den po obsazení Folmavy se vydali inspektoři a policisté na Svatou Kateřinu a do Železné Rudy, tam zabavili „jen“ stovky různých padělků. Jak potvrdily poslední kontroly, trhovci mají ve stáncích minimum padělků. 

„Dřív mívali všechno schované pod stoly nebo někde ve stánku. Dnes nacházíme dvojité stěny, různé úkryty ve spleti stánků, ale hlavně jako sklady slouží různě odstavené dodávky. Na Folmavě se nám podařilo dostat do stánku, který sloužil jako mezisklad. Když jsme na tržnici, většina okolních stánků, které neobsadíme my nebo policie, okamžitě zavírá,“ řekl regionální šéf inspektorů. 

Jedním dechem dodal, že nejvíc koupěchtivých cizinců najíždí na tržnice v pohraničí v pracovních dnech, když mají v Německu svátek. „Když zrovna v takový den kontrolujeme tržnici a prodejci před námi zavřou své stánky, obchody se jim nehýbou. Právě na Folmavě měli takhle zavřeno přes pět hodin,“ podotkl Jan Řezáč.

Policisté na tržnice jezdí nejčastěji rovnou se psy vycvičenými na vyhledávání drog, cizinecká policie důkladně prověřuje doklady trhovců. Výjimečné nejsou ani velké akce, kdy se do kontrol zapojují i němečtí policisté.

Falza značkového oblečení a dalších věcí se podle inspektorů neobjevují jen na příhraničních tržnicích, ale už i v kamenných obchodech ve vnitrozemí, které provozují vesměs cizinci. 

„Větší výskyt padělků a napodobenin se objevuje i v e-shopech. Jen od začátku letošního roku jsme v Plzeňském a Karlovarském kraji provedli 277 kontrol, užití zakázaných klamavých obchodních praktik jsme zjistili ve 149 z nich. Zajištěno bylo celkem 7 340 padělků a napodobenin, jejichž hodnota vyčíslená v cenách originálů by představovala částku 17,88 milionu korun,“ vypočítává regionální šéf inspektorů Jan Řezáč. 

Zabavené věci čeká buď zničení, nebo jejich upravení, aby se daly použít k humanitárním účelům.  

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz