Krajský úřad vypsal kvůli novele zákona výběrová řízení na ředitele středních škol. V patnácti z nich se vedení změní. (Ilustrační snímek)

Krajský úřad vypsal kvůli novele zákona výběrová řízení na ředitele středních škol. V patnácti z nich se vedení změní. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Konkurzy způsobily zemětřesení v ředitelnách středních škol

  • 10
Minimálně patnáct středních škol v Plzeňském kraji bude mít od srpna nové ředitele. Krajský úřad totiž vypsal kvůli novele školského zákona na jejich místa konkurzní řízení. Někteří stávající šéfové se do řízení nepřihlásili, jiní v něm neuspěli. Změna vedení čeká i tři plzeňská gymnázia.

Margit Turníková stojí v čele plzeňského Masarykova gymnázia osmnáct let. Od srpna ji nahradí Olga Matějková, která nyní vyučuje na sousední obchodní akademii ekonomické předměty. Turníková neprošla výběrovým řízením.

"Přiznám se, že ten výsledek je pro mě naprosto nepochopitelný. Ne že bych se chtěla paní Matějkové dotknout, je to určitě dobrá učitelka, ale nemá zkušenosti s vedením školy," pozastavuje se jednašedesátiletá ředitelka, která je přesvědčená, že u konkurzu nabídla i lepší koncepci.

"Byla šitá na míru Masarykovu gymnáziu. Na škole jsem měla vše navíc v naprostém pořádku. Loni jsme byli vyhodnoceni jako nejlepší střední škola v Plzeňském kraji z pohledu státních maturit," vypočítává Turníková. Za svoji hlavní devizu považuje, že prostředí školy důkladně zná.

"Souhlasím s tím, že lidé, kteří na škole již fungují, mají určitou výhodu," dává jí za pravdu krajský radní pro školství Jiří Struček. Dodává ale, že u konkurzu záleželo i na celkovém zpracování koncepce, která se předkládala. "Záleží i na tom, jakým způsobem se projevuje u pohovoru, jak dokáže reagovat na otázky, jakým způsobem vystupuje," uvádí Struček. Situaci na Masarykově gymnáziu by přirovnal ke sportovním závodům. "Může se stát, že jasný favorit neskončí jako první, ale až druhý."

Neznalost prostředí může být nevýhodou i podle budoucí ředitelky Olgy Matějkové. "Na druhou stranu si myslím, že když přijde někdo zvenčí, přinese do práce nové pohledy nebo přístupy," míní Matějková, která podle svých slov má i manažerské zkušenosti. "Řídím ekonomickou skupinu na naší škole. Navíc se ve školství pohybuji již dlouhou dobu, mohla bych přispět svými zkušenostmi," je přesvědčená.

Změna čeká i další dvě plzeňská gymnázia

Turníkovou prý nemrzí nejvíc to, že sama nebyla vybrána. "Nemám problém s tím odejít do důchodu. Ale kvůli tomu, že jsem post obhajovala já, se nepřihlásil žádný z mých zástupců. A ti by podle mě plynule navázali na současný stav a snažili se posouvat kvalitu školy i nadále na vyšší úroveň," míní Turníková.

Říká, že všichni ředitelé byli na ekonomické poradě ještě před samotnými konkurzy radním Stručkem ubezpečováni, že ti, kteří mají školu v pořádku a nikdy neměli žádné problémy, se nemají čeho obávat. "To byl i jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla konkurzu zúčastnit," říká Turníková.

Pro mnohé byl překvapivý i výsledek výběrového řízení na Gymnáziu na Mikulášském náměstí. Stávající ředitel Josef Trneček se nepřihlásil, kandidoval ale jeho zástupce Jan Hosnedl. Zvítězil však Petr Mazanec, učitel na ZŠ v Sušici. "Musím říct, že mě to trochu překvapilo. Uvidí se, zda to bude mít na směřování školy nějaké důsledky. Osobně si ale myslím, že člověk, který ve škole působí, je na tom lépe," je přesvědčen Trneček.

Změna čeká i Gymnázium Luďka Pika. Namísto Jaromíra Kašpara, který se konkurzu zúčastnil, školu povede Aleš Janoušek, jež vyučuje na tomto gymnáziu španělštinu. V konkurzu neuspěl ani ředitel SPŠ a VOŠ elektrotechnické Vladimír Šípek a ředitel SOŠ Stříbro. Dokončeno je nyní 60 z celkem 64 konkurzů.