Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět plzeňských řek, motiv výjimečného koncertu

  9:06aktualizováno  9:06
Výjimečný koncert zazní v říjnu příštího roku v Plzni. Pět skladatelů se nechalo inspirovat pěticí plzeňských řek a zkomponovali pět symfonických vět. Společně s pěveckým sborem je přednese téměř sedmdesátičlenný orchestr složený ze studentů hudebních škol z pěti evropských měst včetně hostitelské Plzně.

Koncert premiérově zazní 15. října 2015 ve Velké synagoze. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Koncert se uskuteční v rámci programu EHMK.

Za počinem stojí občanské sdružení Svět podle Jakuba. To před dvěma lety oslovilo pět nadějných plzeňských skladatelů - Martina Červenku, Pavla Samiece, Jiřího Vyšatu, Tomáše Karpíška a jejich profesora Jiřího Bezděka. 

„Představili jsme jim naši myšlenku, oni se nechali inspirovat každý jednou z pěti plzeňských řek a zkomponovali pět samostatných symfonických vět. Každá z řek má své jméno, svou náladu, historii okolí, jímž protéká, každá má svůj úkol. To vše se také projevuje ve tvorbě našich skladatelů,“ popsali Jana a Marek Roštíkovi z tohoto sdružení. Dodali, že práce skladatelů je již dokončena.

Červenka, Samiec, Vyšata a Karpíšek jsou všichni absolventy skladatelské třídy plzeňské konzervatoře a možnosti podílet se na této práci si velmi cení. „Je to obrovská příležitost a jsem za ni vděčný. Mít možnost napsat symfonickou věc je skutečně vzácná,“ řekl například Martin Červenka. Ten ztvárnil svou symfonickou větou řeku Úhlavu.

Shodou okolností pochází ze Železnorudska, kde tato řeka pramení. „Je to můj osobní vztah k prostředí, k Šumavě. Zároveň využívám textů básníka Jana Pilaře, to vnáší i trochu objektivity,“ přibližuje svou část Červenka s tím, že Pilař odkazuje ve svých básních i k minulosti, třeba ke druhé světové válce.

Koncert vyvrcholí pasáží složenou Jiřím Bezděkem, představující pátou plzeňskou řeku, Berounku. „Tím, že jsem poslední, musím dodržovat jakousi dramaturgickou linii,“ vysvětluje Bezděk.

Podle Bezděka jsou i zbylí čtyři autoři schopni napsat plnohodnotnou symfonickou hudbu. „Všechny skladby, které vznikly, mají uměleckou hodnotu, posluchači se mají na co těšit,“ láká Jiří Bezděk.

Celý koncert potrvá téměř hodinu, premiérově zazní 15. října 2015 ve Velké synagoze. Druhý koncert se uskuteční o tři dny později v Jízdárně ve Světcích. Na projektu se podílí kromě plzeňské také konzervatoř v Košicích, v belgickém Mons a hudební akademie v lotyšské Rize. O páté škole se ještě jedná. 

Sbory a orchestr povede dirigent latinsko-amerického původu Norman Gamboa. Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz