Prohlídka interiéru, navržených Adolfem Loosem, se těší v Plzni velkému zájmu.

Prohlídka interiéru, navržených Adolfem Loosem, se těší v Plzni velkému zájmu. | foto: Archiv MAFRA

Koncert připomene architekta Loose. Koná se v salonku, který navrhl

  • 0
Výjimečný koncert se v neděli uskuteční v prostorách hudebního salonku takzvaného Semlerova bytu v Plzni. Akce k osmdesátému výročí úmrtí slavného architekta Adolfa Loose, který je pod vznikem zmíněného interiéru autorsky podepsán, začíná v 18 hodin.

Architekt zemřel ve věku nedožitých 63 letech 23. srpna 1933 v sanatoriu v Kalksburgu nedaleko Vídně.

"Koncert pořádaný při této příležitosti se stane historicky první významnou kulturní akcí uspořádanou v některém z plzeňských Loosových interiérů. Navíc bude v Plzni rovněž zcela poprvé provedena skladba někdejšího Loosova vídeňského přítele Arnold Schoenberga Verklärte Nacht (Zjasněná noc)," upozorňuje na výjimečnost akce jeden z jejích iniciátorů David Růžička.

Koncert na Loosovu počest

Nedělní koncert je uspořádán díky plzeňskému Sdružení Lochotínský pavilon, které akci pořádá ve spolupráci s dobrovolníky a městem Plzeň.

Vstupenky pro dospělé stojí 140 korun, pro studenty a seniory jsou za 100 korun. Začátek je v 18 hodin.

Plzeňské Sojkovo kvarteto se během koncertu zaměří na Hudební Vídeň první poloviny 20. století, v programu zazní také skladby Hannse Eislera a Antona Weberna. Koncert je začleněn do širšího reprezentativního cyklu nazvaného Fascinující svět hudby.

"Cílem projektu je představit plzeňskému publiku českou a světovou hudební tvorbu 20. a 21. století, ke které se právě obnovované plzeňské interiéry od Adolfa Loose báječně hodí," konstatuje David Růžička.

Brněnský rodák měl rád účelnost

Loos patří ke světově významným průkopníkům moderní architektury i životního stylu. Velkou měrou je spjat také přímo s Plzní, a to jak velkým počtem dochovaných realizací, tak i osobou své poslední manželky Kláry Beckové-Loosové.

Adolf Loos byl synem brněnského sochaře a kameníka. Od roku 1896 žil a působil převážně ve Vídni, kde brzy stanul v čele modernistického hnutí a kde také stojí většina jeho staveb. Loos je považován za tvůrce staveb, které jsou založeny na věcnosti a účelnosti, což sám označoval za znaky kulturní vyspělosti.

Mezi jeho nejdůležitější stavby patří obchodní dům Goldman a Salatsch, soukromé vily (Steinerova, Scheuova, Ruferova či Mollerova), kavárny (Café Museum), bary a luxusní obchody.

Mezi stavbami realizovanými v Česku je nejznámější vila v pražských Střešovicích, postavená v letech 1928 až 1930 pro podnikatele Františka Müllera. Loos navrhoval nejen samotný objekt, ale každý detail vnitřního domu od nábytku až po tapety, kliky a svítidla.

,