Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Plzeň vyčlení menší byty seniorům a samoživitelům, nabídne jim nižší činži

  • 0
Zastupitelé města Plzně ve čtvrtek schválili koncepci sociálního bydlení. Ta určuje pravidla pro zajištění dostupného bytu lidem, kteří na něj za běžných podmínek nemají. Týká se to například jednotlivě žijících seniorů, matek samoživitelek s dětmi nebo lidí z ubytoven i ghett.

Náměstkyně primátora Eva Herinková upozornila, že problém se zajištěním cenově dostupného bydlení se bude týkat stále většího počtu lidí. Podle analýzy magistrátu jsou největší ohroženou skupinou senioři nad 65 let.

„V současné době jich máme v Plzni 34,5 tisíce a v roce 2030 jich bude 40 tisíc, takže to jde rychle nahoru. Ohrožení jsou především senioři, kteří zůstanou sami a nemají na zaplacení nájmu,“ řekla Herinková.

Magistrát zmapoval, jaké byty má k řešení problému s bydlením chudších lidí k dispozici. Vlastní například jedenadvacet domů se 473 byty zvláštního určení, což jsou takzvané domy s pečovatelskou službou. Tyto kapacity chce navýšit až na 700 bytů.

Plány města počítají s lepší nabídkou pro zdravotně postižené a jejich rodiny. „Chtěli bychom například vytipovat pět bytů 2+1 pro rodiče s dítětem, o něž pečují celý život. Navýšit počet bezbariérových bytů na 150 ze současných 109, zajistit odpovídající bydlení lidem, u kterých sociální pracovníci vykonávají opatrovnictví,“ sdělil radní David Šlouf, který má na starost bytovou problematiku.

Město chce zároveň vyčlenit padesát bytů pro samoživitele s nízkými příjmy.
K tomu, aby bylo bydlení skutečně dostupné, jim město nabídne sníženou cenu nájemného na 50 korun za metr čtvereční, což je o 32 korun méně, než činí základní sazba. „U bezbariérových bytů jsme šli ještě níž na 25,6 koruny,“ konstatovala Herinková.

Pro lidi, kteří se mohou ocitnout až na ulici, je připravený systém takzvaného prostupného bydlení. Z ulice se v něm dostanou do krizového bytu například v azylových domech. Dál mohou postoupit do tréninkového bydlení, což je sociální byt se sociální službou.

„Jde o to, abychom ty lidi naučili hospodařit, aby zase neskončili na ulici. Ale musí plnit své povinnosti, hledat si práci, aby si mohli zaplatit bydlení. To už by mohlo být to dlouhodobé sociální za nižší sazbu 50 korun za metr čtvereční,“ vysvětlila Herinková.

Radní Šlouf řekl, že bez šance na slušný domov nejsou například ani zadlužení lidé ohrožení exekucemi. „Fungují sociální odbory městských obvodních úřadů. Jejich zástupci mohou přijít na bytovou komisi a řeknou, že mají člověka, který by potřeboval byt. Pokud si ten dotyčný bude chtít nechat pomoct a přistoupí na určité podmínky, mohli bychom mu bydlení poskytnout,“ prohlásil Šlouf.