Některé obce už znají vítěze voleb, jinde lidé k urnám vůbec nepůjdou

  8:21aktualizováno  8:21
Komunální volby ještě ani nezačaly a v některých místech Plzeňského kraje už vědí, jak dopadnou. Ve více než 180 obcích totiž podalo kandidátku jen jedno uskupení. Ve Skomelnu a Němčovicích na Rokycansku a také v Horšicích na Plzeňsku se volby ani neuskuteční.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Kuriózní situace nastala v Němčovicích. Starosta Karel Ferschmann totiž zapomněl podat kandidátku a odjel na dětský tábor.

„Měl jsem ji připravenou dva měsíce dopředu. Pak jsem ale vařil pro padesát lidí. Na táboře plyne čas bez televize a novin trochu jinak,“ okomentoval. Vzpomněl si až krátce po uzávěrce. Svým šesti kolegům i občanům se posléze omluvil.

I přes své pochybení chce Ferschmann pozici starosty obhájit popáté. Nejdříve však musí ministerstvo vnitra vypsat termín dodatečných voleb a jmenuje prozatímního správce obce.

Jeho pravomoce jsou ale značně omezené. Podle starosty však ani tento několikaměsíční výpadek zásadně neovlivní chod Němčovic.

Už teď znají vítěze třeba v Manětíně na Plzeňsku. Ve městě s 1 125 obyvateli kandidují jenom Občané pro rozvoj Manětínska. Lídrem strany je současný starosta Josef Gilbert Matuška. Sestava tamějšího zastupitelstva bude téměř shodná.

Počet obcí s jednou kandidátkou

  • Klatovsko 31 z 94
  • jižní Plzeňsko 38 z 90
  • severní Plzeňsko 39 z 98
  • Rokycansko 30 z 68
  • Tachovsko 17 z 51
  • Domažlicko 27 z 85

Druhé číslo značí celkový počet obcí v daném okrese.

„Jedenáct ze třinácti členů zůstalo stejných,“ uvedl. Ještě v minulých komunálních volbách mezi sebou soupeřily tři strany. „Tentokrát už ostatní těžko sháněli lidi, kteří by se chtěli práci věnovat,“ doplnil.

Zcela totožné bude složení zastupitelstva v Čilé na Rokycansku, v níž trvale žije pouze osmnáct lidí. „V podstatě už tu nikdo jiný není. Beru to jako svou občanskou povinnost v činnosti pokračovat,“ konstatoval starosta František Hájek.

Pokud je v obci podaná pouze jedna kandidátka, většinou je to sdružení nezávislých. Výjimečně se objevují tradiční politické strany, jako třeba ODS v Zahořanech na Domažlicku.

„Už od revoluce u nás lidé tíhnou k občanským demokratům. Je tady poměrně silná základna, což ovlivňují především Vladislav Vilímec a Jan Löffelmann,“ vysvětlil tamější starosta Miroslav Jandečka.

Ve svých devětašedesáti letech už nechce ve funkci pokračovat, proto nominoval mladšího adepta Pavla Vondrovice.

Komunisté zvítězí v Kostelci a Lesné na Tachovsku a v Podmoklech na Rokycansku.

Potřetí obhájí svůj post Michaela Opltová stojící od roku 2010 v čele Kozolup na Plzeňsku. Zatímco v minulosti proti ní stála opozice, teď některé členy dokonce získala na svou stranu.

„Zpočátku jsme to chtěli jenom zkusit. Nečekaně jsme vyhráli a nejdřív trochu naráželi na odpor. Snažila jsem se, aby nám to dohromady fungovalo. Letos mi opozice už řekla, že je se mnou spokojená a nepůjde proti mně do voleb. Přesvědčila jsem tedy dva z ní, aby se spojili s námi,“ vysvětlila Opltová.

Neobvyklý název Soubor kreténů, za nějž Opltová původně kandidovala a který je teď součástí jedné kandidátky, zůstává. „Spolek pojmenovaný podle alba skupiny Tři sestry je dlouhodobě aktivní, stejně jako mnozí občané u nás. Těší mě, že spolupracujeme a táhneme za jeden provaz,“ řekla starostka.

Volby 2018

Dodala, že zastupitelstvo sestavila tak, aby v něm měly zastoupení veškeré spolky působící v Kozolupech.

Netradiční jsou ale i názvy či složení dalších stran Plzeňského kraje. V Malém Boru na Klatovsku se proti nezávislým postavili Dvořákovci, které tvoří sourozenecká dvojice Karel a Václav Dvořákovi.

Takřka rodinné je v Soběšicích na Klatovsku rovněž DM Sausfork. Lídrem je Pavel Kavec.

Obvyklé jsou též případy, kdy v obci nekandiduje žádná strana, ale pouze jednotlivci. Příkladem jsou Petrovice u Sušice na Klatovsku se zhruba 600 obyvateli. „Každý jde do boje sám za sebe. Myslím, že takhle je to opravdu spravedlivé,“ zdůvodnil jeden z kandidátů Jiří Bejvl.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Mafián chtěl popravit ženu před zraky syna, policisté navrhli vazbu

Policisté zadrželi cizince v Plzni na Lochotíně.

Policisté dopadli pachatele, který chladnokrevně střelil svou přítelkyni do hlavy. Podle zjištěných informací šlo o...

Další z rubriky

Policie vyšetřuje týrání zvířat ve Zbůchu, veterinářka musela utratit koně

Koňský výběh ve Zbůchu u Plzně, veterinářka musela o víkendu utratit...

Policie vyšetřuje týrání zvířat v soukromém areálu ve Zbůchu na Plzeňsku. Ustájení koně neměli podle místních krmení a...

Recidivista dostal pět let za honičku s policií, při níž zemřela dívka

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Krajský soud v Plzni poslal na pět let do vězení recidivistu Jiřího Manycha za autonehodu, při níž zemřela jeho...

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Najdete na iDNES.cz