Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoz odpadu se Plzni prodraží. Radnice řeší, jak doplácet co nejméně

  9:10aktualizováno  9:10
Nový systém svozu komunálního odpadu v Plzni je výrazně dražší, než magistrát předpokládal. Radní teď slibují, že ceny za svoz odpadu nezvednou a vedení města hledá cestu, jak na svoz doplácet co nejméně.

Svoz komunálního odpadu zajišťuje v krajském městě společnost Čistá Plzeň. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Radnice převzala od soukromých firem roli popelářů loni v září a svěřila ji své společnosti Čistá Plzeň. Původně magistrát roční náklady na nový systém odhadoval na téměř 160 milionů korun. Nyní se ukazuje, že to bude o přibližně 50 milionů víc.

Celkové náklady na svoz přitom mohou ovlivnit sazby, které za popelnice platí obyvatelé města. Po zavedení nového systému se politici chlubili tím, že cenu pro občany srazili na polovinu ve srovnání se situací v minulých letech.

Majitel rodinného domu proto dnes platí ročně za popelnici o 120 litrech, vyváženou jednou za dva týdny, jen 732 korun. Od počátku ovšem politici přiznávali, že to radnici bude stát 50 milionů, kterými bude svoz dotovat.

Nyní je jasné, že pokud lidem odpady nezdraží, bude město muset dát minimálně dvojnásobek. Zatím radní tvrdí, že cenu za odpady občanům nezvednou.

Ve svých prohlášeních často používají frázi, že na to teď „nejsou připraveni“. To nevylučuje změnu později, zvlášť když politici připouštějí, že nový systém si zatím „teprve sedá“, a říkají, že kolik to bude skutečně radnici stát, až se zaběhne, ještě není jasné.

Zastupitelé opoziční TOP 09 se v souvislosti s tím už ptali, zda si radnice peníze na svoz bude chtít vzít od lidí například ve formě vyšší daně z nemovitostí.

„Konečně víme, kolik ten systém bude stát. Reálné náklady jsou 210 milionů. Řekněte, jak to budete chtít řešit do budoucna,“ chtěl od vedení radnice slyšet Petr Suchý z TOP 09. Připomněl, že od lidí město vybere zhruba 55 milionů a přibližně 150 milionů má tedy doplácet radnice.

Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS upozorňoval, že všechna města v Česku musí svoz odpadu dotovat. Vysvětloval, že původní odhady vycházely z nejnižší nabídky 114 milionů, která byla ve hře, když se město pokoušelo zakázku vysoutěžit a zadat, což se nepodařilo.

Šindelář prohlásil, že se nabídka, ze které výpočty vycházely, ukázala podhodnocená. Kromě toho nový systém prodražil i nárůst množství tříděného odpadu nebo zvýšený zájem o sběrné dvory, kde lidé za ukládání odpadu přestali platit. „To jsou pozitivní efekty systému,“ řekl.

Zdůraznil, že výše poplatku za odpad je daná politickým rozhodnutím zastupitelů a že i jinde existují městem dotované ceny. „Do divadla Plzeňáci také nechodí a neplatí plnou cenu, ani do zoologické zahrady neplatí plnou cenu...“

Na rozjezd nového systému svozu si město muselo půjčit

Šindelář nicméně připustil, že vedení města hledá cestu, jak na svoz odpadu doplácet co nejméně a Plzeňská teplárenská, pod kterou Čistá Plzeň patří, má do podzimu připravit výhled dalšího vývoje nákladů na odpadové hospodářství.

„Pokud se ptáte, jestli jsme připraveni zvedat poplatek, tak říkám, že ne,“ konstatoval.

Stejně se o možném zvýšení sazeb pro občany vyjádřil i primátor Martin Zrzavecký z ČSSD. „Systém si stále sedá. Budeme ho hodnotit za delší čas,“ řekl.

Ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas z ČSSD tvrdil, že radnice má v plánu cenu pro občany v nejbližších letech dál dotovat. Prohlášení, že by si radnice mohla chybějící peníze opatřit zvýšením daně z nemovitosti označil Kotas za liché.

Plzeň převzala svoz odpadu po několika rocích příprav loni v září jako poslední z velkých českých měst. Radnice původně počítala s tím, že pouze stanoví nová pravidla a bude systém řídit. O samotný svoz se měla na základě veřejné zakázky postarat soukromá firma.

Zájemci o zakázku však výběr opakovaně napadali a radnice nemohla proceduru dokončit. Proto se nakonec vedení města rozhodlo, že město systém převezme, i když si na to muselo propachtovat techniku i zaměstnance soukromých společností a na rozjezd použít stomilionový úvěr (psali jsme zde).Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz