Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Rokycanské v Plzni půjde k zemi druhý most, hrozí dopravní kolaps

  18:00aktualizováno  18:00
Práce na Rokycanské třídě v Plzni, kde se bourají staré a staví dva nové silniční mosty, pokročily. Jeden most už je hotový a jeho starý soused, po němž se doteď jezdilo, se začne bourat příští týden. Řidiči se musí připravit na komplikace.

Stavba nového silničního mostu na Rokycanské třídě v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V noci z 2. na 3. května stavbaři přesunou veškerou dopravu ze starého mostu na nový. A starý most půjde k zemi.

Řidiči i vedení městské části se však obávají dopravního kolapsu. „Na nově otevřeném mostě bude pro každý směr vyčleněn jeden jízdní pruh,“ řekl Zdeněk Kuťák, pověřený šéf plzeňského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic.

Jenže na starém mostě jsou teď pro každý směr pruhy dva a právě menší počet jízdních pruhů by mohl být problém. Doubravecký starosta Michal Chalupný má obavy z toho, jak to v jeho čtvrti bude vypadat.

„Upozornili nás, že to bude horší než u prvního mostu. Zároveň nás ujišťují, že se lidi naučí jezdit jinudy. S dopravou je to jako s vodou. Mám obavy, že nejvíce aut se bude snažit úzké místo objíždět po Těšínské, nebo pojedou do centra Plzně přes Lobzy a Slovany. Plzeňané si jiné cesty najdou, ale mimoplzeňské na most navedou navigace,“ obává se starosta Chalupný.

Podle něj by bylo nejlepší, kdyby šoféři sjížděli z dálnice místo v Ejpovicích až v Černicích, aby se Rokycanské ulici úplně vyhnuli.

Rokycanská třída patří mezi nejzatíženější komunikace v Plzni. Je součástí spojnice centra s dálnicí.

První z dvojice mostů u Divadla Alfa, které poškodily povodně, šel k zemi loni v létě, místo něj stavbaři právě dokončují nový. Teď čeká demolice most ve směru do centra.

„Nový most je připravený na provoz, už stačí jen dokončit troleje nad ním a napojit je na stávající síť. Už jsou vyasfaltované i chybějící části přejezdů přes střední dělící pás,“ řekl stavbyvedoucí Tomáš Vodička z firmy Colas, která nové mosty buduje.

Technici Správy veřejného statku města Plzně budou v prvních dnech po změně dopravy na mostech sledovat vývoj situace. Josef Brůha upozornil, že například možnost zasáhnout do intervalů semaforů je minimální, protože křižovatka Rokycanská - Jateční patří k jedněm z nejvytíženějších.

Šéf plzeňské dopravní policie Karel Machulda řekl, že policisté se budou na Rokycanské třídě pohybovat od úterního rána.

„Naše přítomnost se osvědčila už loni, když se doprava převáděla na první z mostů. Opět budeme měřit dodržování maximální rychlosti i dohlížet na respektování jízdních pruhů. Hlídky se budou pohybovat i v okolních ulicích, u zastávek městské dopravy, v případě potřeby budeme řídit dopravu ručně,“ řekl Machulda.

Nový most ve směru na Prahu měl stát už loni na podzim, ale původní dodavatel nestačil včas vyrobit ocelovou konstrukci. Podle stavbyvedoucího Tomáše Vodičky se letos podobná situace opakovat nebude, konstrukce pro druhý most je těsně před dokončením. V závěru letošního roku by auta měla jezdit již zcela bez omezení.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Nafotil okupovanou Plzeň, za týden snímky prodal německému Der Spiegel

21. srpen 1968 v Plzni

Když 21. srpna 1968 přijela do Plzně vojska Varšavské smlouvy, Jiří Plzák si pověsil na krk dva fotoaparáty a všechno...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Najdete na iDNES.cz