Spuštění francouzského kolotoče v Plzni provázely potíže s ozvučením

  16:19aktualizováno  16:19
Spuštění výtvarného kolotoče Le Manege Carré Sénart na plzeňském náměstí Republiky v pátek poznamenaly potíže s ozvučením. Na akci, jejíž součástí byl i videomapping na stěnu kostela, přišlo asi 15 až 20 tisíc lidí. Část z nich ale neslyšela úvodní projevy.

Akce byla vlastně jakousi generálkou na slavnostní zahájení 17. ledna 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury. Organizátoři ale podcenili množství lidí. Rušivé byly i projíždějící tramvaje a autobusy.

„Chtělo by to vychytat ozvučení náměstí. V levé polovině nebylo vůbec slyšet nic. Ani hudba, ani projevy zastupitelů, či kdo to byl,“ posteskla si na facebookovém profilu Plzeň 2015 Jana Bláhová.

„My neslyšeli vůbec nic. A to bylo ještě spoustu lidí mnohem dál,“ přidává Barborka Komoňová.

Plzeňanka Lenka stála v zadní části náměstí s kamarádkou a neměla vůbec tušení, že před spuštěním videomappingu jsou ještě proslovy zástupců společnosti Plzeň 2015 či zástupců výtvarného kolotoče. „Říkaly jsme si, že zpoždění 15 minut už je poměrně dost,“ krčí rameny.

Umělecký kolotoč v Plzni

Někteří proto zhruba ve 20:45 začali i nespokojeně pískat. „Zaznamenal jsem, že částí náměstí se nesl nespokojený pískot lidí, kteří čekali už dlouho a vůbec neslyšeli, co se děje,“ přiznává Martin Baxa, primátor a předseda správní rady společnosti Plzeň 2015. Tou dobou byl zrovna na pódiu. „Špatné nazvučení na začátku bylo chybou,“ uznal.

Nedostatků si je vědom také umělecký šéf společnosti Plzeň 2015 Petr Forman. „To ozvučení proslovů bylo špatné, to musíme přiznat. Bylo to tím, že nikdo nečekal, že přijde tolik lidí. Mysleli jsme si, že víc než 10 tisíc lidí tam nebude,“ vysvětluje Forman a dodává, že z množství lidí měl ale velkou radost.

„Ukazuje to, že lidi to zajímá. Ale je pravda, že když jsem viděl ten dav, trnul jsem hrůzou. Už jsem věděl, že co se týče zvuku a viditelnosti z některých míst, budou někteří lidé nespokojení,“ popisuje Petr Forman.

Sám považuje páteční akci za generálku na slavnostní zahájení v lednu 2015. „Já jsem nikdy tolik lidí na náměstí neviděl. Přebíhal jsem na různá místa, snažil jsem se stihnout, co se dalo. Abych viděl, jak je vidět z různých míst náměstí a z davu. Takhle by zahájení teoreticky mohlo vypadat,“ míní Forman.

Při zahájení Města kultury v lednu budou v ulicích obrazovky

Podle ředitele Plzně 2015 Jiřího Suchánka se na náměstí Republiky výrazně víc lidí nevejde. „Budeme proto víc pracovat s okolním prostorem, kde budou obrazovky a zóny pro ty, kteří se na náměstí nedostanou,“ říká Suchánek a slibuje, že s ozvučením problém nebude. Bude totiž řešeno jinak.

Zároveň bude náměstí zcela uzavřeno pro dopravu. „Teď to byl problém. Nepočítali jsme s tím, že lidi budou stát i na kolejích. Je to naše chyba, neomlouvá nás to, ale opravdu nás nenapadlo, že ohlas bude takový,“ říká Petr Forman. „Je to pro nás ponaučení do budoucna,“ doplňuje jej Jiří Suchánek.

Co se týče reakcí na samotný videomapping a výtvarný kolotoč, jsou výrazně pozitivnější. „Parádní akcička, kterou jsem si opravdu užil! Projekce byla úžasná,“ hodnotil na Facebooku uživatel Miloš Novotný a většina dalších s ním souhlasila.

„My jsme moc rádi, že si tuhle velkou akci přišlo užít tolik lidí. Myslím, že se podařilo důstojně otevřít kolotoč, který zatím funguje výborně,“ uzavřel Suchánek.

Unikátní kolotoč v Plzni svezl první pasažéry (5. září 2014)

Nejčtenější

Plzeň - Real 0:5, čtyři góly za dvacet minut přinesly nejtěžší prohru doma

JEDNA NULA. Fotbalisté Realu Madrid se radují z gólu, který Plzni vstřelil...

Plzeňští fotbalisté utrpěli nejtěžší domácí pohárovou porážku, Realu Madrid, nejslavnějšímu klubu světa, ve čtvrtém...

Potrestejte ho, peskuje svět Ramose. Ten se Havlovi veřejně omluvil

PERDÓN, MILAN. Sergio Ramos z Realu Madrid se omlouvá plzeňskému záložníkovi...

Když po hodině hry střídal, tisíce fanoušků pískalo, nadávalo, spílalo. Fotbalista Sergio Ramos, ikona Realu Madrid, si...

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Vrba: Jsem smutný z výsledku. Při gólech jsme se chovali jak dorostenci

Trenér Pavel Vrba mává plzeňským fanouškům po porážce 0:5 s Realem Madrid.

Jeho jméno dlouho znělo hledištěm, fanoušci si trenéra plzeňských fotbalistů Pavla Vrbu žádali na děkovačku. Ne, po...

Další z rubriky

Cyklistu srazilo auto a odhodilo ho na autobus, muž v nemocnici zemřel

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Nehoda s tragickými následky se stala v pondělí večer u Spáleného Poříčí na Plzeňsku. Do cyklisty, který zřejmě spadl z...

Řidiče autobusu oslnilo slunce a srazil cyklistu, podmínku nepřijal

Nízké slunce trápí v zimě většinu řidičů, ať už zasvítí do čelního skla nebo...

Řidiči autobusu, kterého loni v prosinci na Klatovsku oslnilo slunce a srazil cyklistu, uložil soud trestním příkazem...

Zvládnu to až na letiště, řekl si pilot. Kluzák ale spadl do zahrady

Nehoda sportovního kluzáku. Pilot nezvládl doletět na letiště v Plasích na...

Chybné rozhodnutí pilota zavinilo dubnovou havárii kluzáku, který spadl na zahradu u domu v Rybnici na Plzeňsku....

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz