Turisté se nejčastěji ptají na kůrovce, říká šumavský kočí

  19:05aktualizováno  19:05
Až pět set lidí za sezonu sveze Radek Ipser, který už několik let na Šumavě nabízí turistům projížďky v kočáru taženém koňmi. Návštěvníci mají na výběr ze dvou tras, ale největší zájem je o desetikilometrovou variantu ze Špičáckého sedla na Černé jezero.

Chovatel Radek Ipser nabízí turistům projížďky po šumavském národním parku. | foto: NP Šumava

Rodák ze Železné Rudy během posledních let dělí svůj čas mezi lesy Národního parku Šumava, odkud tahá dřevo, a jízdu kočárem, do kterého se vejde až šestnáct lidí.

Letos se také zapojil do projektu partnerský kočí národního parku. Ten poskytl zájemcům průvodcovské školení a pomáhá jim s reklamou.

Podle Radka Ipsera to na uživení úplně není, jedná se spíš o přivýdělek. „Tady je totiž sezona v červenci a srpnu, maximálně o víkendech v září, když je počasí. Vydělám si stejně jako v lese, jen s tím rozdílem, že si koně více odpočinou a já mám dobrý pocit z toho, že zviditelňuji Železnou Rudu,“ říká Ipser, který spočítal, že za sezonu sveze v průměru 450 až 500 lidí. Výsledkem je, že kočár už má z výdělku splacený.

Polovinu objednávek prý Radek Ipser přijímá po telefonu, zbytek lidí nabere cestou. „Ze zkušenosti ale vím, že když přijedu s prázdným kočárem na jezero, moc lidí většinou neseženu. Asi si říkají, on je drahý, jak to v Česku chodí. Když je v kočáru hodně lidí, tak zájemce naopak odmítám,“ líčí Ipser a podotýká, že tak levně, jako u něj, se lidé jinde nesvezou.

Srovnává ceny například s projížďkami po Mariánských Lázních či po Praze.

„Dvě děti a dva dospělí zaplatí za cestu na jezero a zpět 600 korun a to jsou hodinu a půl v kočáru. Když jede dospělý jen na jezero nebo jen zpět, zaplatí 160 korun a dítě polovinu. Děti do tří let vozím zadarmo, dospělý za cestu tam a zpět zaplatí 200 korun. Je to i s přestávkou u jezera,“ říká Ipser.

Lidé, kteří přijíždějí z celé republiky, se ho prý při projížďkách nejčastěji ptají na kůrovce. „Nedivím se jim, protože když se dívají na televizi, jeden odborník řekne, že se stromy napadené kůrovcem v Národním parku Šumava mají kácet, druhý řekne, že se kácet nemají, lidé jsou pak zmatení a nevědí, kde je pravda,“ líčí podnikatel.

Hodně otázek se prý týká i koní a o těch vypráví Radek Ipser s láskou. „Lidé se mě nejčastěji ptají, kterého koně mám nejraději, tak odpovídám, že mám rád všechny stejně. Protože kdybych dal jednomu větší lásku než druhému, on to vycítí, je to, jako když máte čtyři děti,“ vypráví Ipser, který má ve stáji dvě kobylky plemene Norik, jednu plemene Českomoravský Belgik a jednoho Slezského Norika.

Přeorientovat koně z tahání dřeva na ježdění s kočárem prý problém nebyl. „Učím je postupně, jako když se učí pracovat v lese. Je to jako s lidmi, některý kůň umí dovednost za tři měsíce, některý za rok, někdo je chytřejší, někdo pomalejší, každý má svoji povahu, proto se nemůžu ke všem koním chovat stejně,“ vysvětlil dlouholetý koňák.

V kočáru jezdí i se svým synem a je prý často moc rád, že tam je, protože někteří turisté hodně riskují a je potřeba na ně dohlédnout kvůli bezpečnosti.

„Koně sice nekopou, ale může je štípnout vosa - a pak můžou kopnout. Mohou kvůli mouchám udělat úkrok do strany a tam někdy stojí paní v žabkách, která může mít po noze. Lidé někdy nechají vběhnout dvouleté dítě pod koně. Po sezoně jsem proto ani ne tak fyzicky, ale psychicky hodně unavený,“ řekl Radek Ipser.

Nejčtenější

Výbušné svědectví. Bílý kůň ze Škody promluvil, upozornil na daňové úniky

Škoda Plzeň

Poslední říjnový den ve Škodě Transportation zasahovali celníci kvůli podezření z daňových úniků spojených s...

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Další z rubriky

Čivavy vysvobozené z množírny stát rozprodá, zájemce čeká pohovor

Jeden z týraných psů nalezený v množírně v Plzni a v Sedlci. Nyní je na prodej.

Více než stovka psů, zejména čivav, které policie a veterináři zajistili v červenci při odhalení množírny zvířat v bytě...

Hasiči zasahující u nehody museli uskakovat před agresivními řidiči

Nehoda u Zbiroha na Rokycansku. Při zásahu se hasiči setkali se zcela...

Stále častěji se složky Integrovaného záchranného systému v Plzeňském kraji setkávají s motoristy, kteří nerespektují...

Skiareál na Špičáku investoval do zasněžování, cena jízdenek stoupla

Na šumavském Špičáku začala zimní sezona. (7. ledna 2016)

Šumavský lyžařský areál Špičák investoval zhruba deset milionů korun do modernizace střediska. Šlo především o...

Najdete na iDNES.cz