Novou Knihobudku najdou čtenáři v průjezdu Národopisného muzea Plzeňska na...

Novou Knihobudku najdou čtenáři v průjezdu Národopisného muzea Plzeňska na náměstí Republiky v Plzni. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Darujte knížku a vezměte si za ni jinou, tak funguje Knihobudka

  • 0
Lidé, kteří mají doma nepotřebné knihy, je mohou dát k dispozici dalším čtenářům. Sami si za to mohou odnést knihu podle svého výběru. Právě k tomu slouží Knihobudka, která se nově objevila v průjezdu Národopisného muzea Plzeňska v krajském městě.

V současné chvíli jsou v Knihobudce dvě stovky publikací. Kdokoliv sem může nepotřebný svazek přinést a jiný si odnést, jen je třeba dodržet pravidlo kus za kus.

„Já i mí kolegové knihy máme rádi. Když chodíme po Plzni a vidíme nějaké odložené knihy, je nám to líto,“ říká Michal Chmelenský, vedoucí národopisného oddělení Západočeského muzea v Plzni.

Knihobudka si podle něj kromě toho klade za cíl oživit průjezd Chotěšovského domu, v němž se muzeum nachází.

Nápad na zřízení Knihobudky přišel zhruba před rokem. „Dostaly jsme starou, bíle natřenou skříň. Tak jsme ji ale rozhodně nechat nechtěly,“ přibližuje Sára Lepší, která spolu se třemi dalšími studentkami plzeňské SPŠ strojnické a SOŠ profesora Švejcara po deset dní vytvářela podobu Knihobudky.

Jejich výtvor je krásně barevný, plný různých vzorů. Knihy jsou rozděleny na poličkách podle žánrů. „Chtěly bychom, aby lidé více četli. Přišlo nám to jako dobrý nápad,“ shrnuje za čtveřici dívek Lepší.

O něčem podobném uvažovala i jejich škola, nepodařilo se však najít vhodné místo. Prostor průjezdu na náměstí proto velmi přivítali. „Každé knize patří čtenář. My chceme, aby se knížky dostaly mezi lidi,“ vysvětlila Andrea Mařáková, učitelka odborných předmětů této školy.