Prodavačka Irena Kuželová pracuje v knihkupectví Dobrovský v Sedláčkově ulici.

Prodavačka Irena Kuželová pracuje v knihkupectví Dobrovský v Sedláčkově ulici. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Malých knihkupectví je v Plzni čím dál méně, vytlačují je řetězce

  • 7
Prodej knih v centru Plzně se změnil k nepoznání. Jeden z největších knihkupeckých domů v Česku - Dobrovský - tady totiž koupil hned čtyři prodejny. Podle nakladatelů a obchodníků teď čekají knihkupce těžké časy, protože řetězce jsou silné a nabídnou zákazníkům větší slevy.

Firma Dobrovský koupila v centru Plzně tři prodejny od firmy Nava - na náměstí Republiky, v Sedláčkově a ve Zbrojnické ulici. Od Jaroslava Chmely koupila prodejnu na Americké třídě.

"Okolní malí knihkupci budou mít obtížnější pozici, protože firma Dobrovský je hodně silná a bude schopná nabízet větší slevy," míní Ota Rubner, majitel firmy Nava, která Dobrovskému v uplynulých měsících pobočky prodala.

Jiří Fraus, majitel stejnojmenného plzeňského nakladatelství, uvedl, že do Plzně přišlo to, co v západních zemích probíhalo po válce pod názvem koncentrace kapitálu, když velcí knihkupci a nakladatelé válcovali ty malé.

"Kdybychom neměli knihkupectví ve vlastním domě, tak bychom ho už také zavřeli," uvedl Fraus, kterého prý živí hlavně vydávání učebnic.

Martina Maškovcová, pracovnice knihkupectví Jiří Ševčík v Solní ulici, řekla, že majitel se zatím konkurence nebojí a hodlá pokračovat. Knihkupectví je známé tím, že nabízí i speciální tituly, které velké řetězce typu Dobrovský ve své nabídce nemají, protože se na jejich prodeji nedá příliš vydělat.

Václav Beneš, který má knihkupectví a antikvariát u Divadla J. K. Tyla v Plzni, uvedl, že se zatím nebojí. Vysvětluje to tím, že jej živí hlavně antikvariát.

Spolumajitel knihkupectví Moudrá sova na Klatovské třídě Petr Basl předpovídá, že prodejny s knihami se budou postupně zavírat. Odhadl, že maximálně za deset let už budou na trhu jen velké knižní řetězce a nakladatelské domy.

Je to podle něj dáno tím, že budou trh stále více ovládat elektronické knihy a postupně bude ubývat tištěných knih, které navíc budou vycházet v nižším nákladu a kvůli tomu budou dražší.

"Jestli dnes stojí historický román 300 korun, tak za deset let může klidně stát 600 korun, na knihu budou muset lidé šetřit déle, a protože se bude knih prodávat méně, tak bude potřeba méně prodejen a my malí se už neuživíme. Jediná cesta je smířit se s tím a doufat, že k nám budou zákazníci ještě tak deset let chodit," shrnul Basl, do jehož knihkupectví míří zákazníci hlavně pro učebnice.

K vydávání elektronických knih se podle Basla malé firmy těžko dostanou. "Protože si to drží velké vydavatelské domy, které mají víceméně monopol," dodal.

Trh se nejspíš smrskne na dvě nebo tři sítě prodejen knih

Majitel firmy Nava Ota Rubner vysvětlil, že trh s knihami se v Česku neustále koncentruje. Proto pobočky prodal silnému českému řetězci a ponechal si nakladatelství Nava a e-shop s knihami.

"Měl jsem víc nabídek a dal jsem přednost české firmě," dodal s tím, že kromě financí získal za plzeňské pobočky v síti prodejen Dobrovský určitá privilegia pro knihy ze svého nakladatelství.

"Někdo se tomu musí věnovat moderněji, když se na trhu více prosazuje nákup elektronických knih a prodej přes internet," popsal Rubner.

Odhadl, že v Čechách budou v budoucnosti dvě, maximálně tři sítě prodejen. "Vše se postupně pospojuje, trh ovládnou velké celky, které pak budou likvidovat i nás nakladatele," obává se Rubner.

Plzeňští knihkupci se shodli na tom, že všechny pobočky firma Dobrovský v centru Plzně držet nebude. I když informace z této společnosti to zatím nepotvrdily, je to logické, protože pobočky vzdálené od sebe i několik desítek metrů by si navzájem omezovaly prodeje.