Autor Jan Hajšman představuje první díl výpravné publikace o vrcholech Brd.

Autor Jan Hajšman představuje první díl výpravné publikace o vrcholech Brd. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Elektrotechnik prošlapal brdské lesy, jeho znalosti vydaly na knížku

  • 1
Inženýra elektrotechniky Jana Hajšmana živí přenos elektrické energie, v těchto dnech ale zúročil svoji dlouholetou zálibu a vydává unikátní naučnou a fotografickou publikaci o Brdech.

"Brdy, hlavně okrajové části, kam se vždycky mohlo, znám v podstatě od mala. Projel jsem je na kole, pěšky i na lyžích. Po uvolnění na začátku 90. let jsme podnikali výpravy i do vojenského prostoru. Ale víc se mi tu oblast podařilo poznat až v posledním roce, kdy jsme dělali knihu a získali povolení ke vstupu od správců újezdu. Ta knížka byla pro mě vlastně dobrou příležitostí, jak Brdy systematicky poznat," vysvětluje Jan Hajšman, autor knihy Tajemství brdských vrcholů I. 

A proč právě Brdy? "Řekli jsme si, že by byly zajímavé. Na jednu stranu je to méně známá a vyhledávaná krajina, na druhou stranu má velký potenciál. Je zajímavá jak pro Plzeňáky, tak pro Pražáky i pro lidi z blízkého okolí Brd. A otevření pro veřejnost k ní jistě pozornost ještě více přitáhne," říká autor, pro jehož knihu fotografoval plzeňský fotograf Jaroslav Vogeltanz.

Brdské oblasti se v minulosti věnovaly hlavně knihy Jana Čáky, který je ilustroval vlastními kresbami. Podle Jana Hajšmana jsou biblí všech "brdologů".

Hajšman místa v Brdech popisuje detailně, přitom ale populární formou a v knize je více než 300 současných a několik desítek historických fotografií. U každého ze zmíněných vrcholů je letecký snímek, orientační mapka a základní údaje. Čtenáři se dozvědí i o jeho názvu, protože pojmenování v sobě leckdy nese zajímavý příběh. Některé změnily v historii jméno i čtyřikrát.

"Na panoramatických snímcích se věnujeme popisu výhledu, který se z vrcholu nabízí a také tomu, kudy a jak se dostat nahoru," doplňuje Hajšman s tím, že takové informace jsou i u nepřístupných kopců, protože už brzy přístupné budou.

Brdy jsou podle jeho názoru málo známé pohoří na to, že je to souvislá zalesněná oblast uprostřed Čech. "Lesem můžete jít z okraje Prahy vlastně až k Nepomuku, což je v rámci republiky rozhodně unikát. Jsou tam opravdu krásná místa. Ty nejvyšší partie leží víc než 800 metrů nad mořem a blíží se svým charakterem Šumavě. O okrajové části vynikají zase třeba krásnými skalkami," konstatuje publicista.

Hajšmanova kniha vychází jako první ze dvou dílů, druhý by měl být na pultech do roka. Původní záměr byl představit asi tři desítky hlavních vrcholů.

"Ale ukázalo se, že zajímavých míst je mnohem víc a zpracování zabere hodně dlouhou dobu. Proto jsme projekt rozdělili na dva díly, ve kterých budou kopce vybrány vždy víceméně po celém území Brd," vysvětlil Jan Hajšman.