Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Toto zranění se často přehlíží, řekl doktor v kauze chybně léčené ženy

  • 5
Specialista z pražské nemocnice Královské Vinohrady Vladimír Frič vypovídal ve středu u soudu v Plzni, který projednává případ ortopeda Michala Zdařila. Ten čelí obžalobě, že u pacientky se zlomenou rukou neodhalil také vykloubení ramene. Žena se léčila dva roky a pak musela dostat umělý kloub.

Helena N. úraz utrpěla v březnu 2009, kdy při procházce se psem upadla na rameno. Lékař plzeňské fakultní nemocnice Michal Zdařil nařídil rentgenové vyšetření a diagnostikoval zlomenou kost, už ale nerozpoznal takzvané zadní vykloubení ramene.

Jenže podle specialisty Vladimíra Friče, který se zaměřuje právě na poranění ramenních kloubů, je diagnostika zadní luxace jedním z největších problémů.

„V literatuře se uvádí, že až v 50 procentech případů je přehlédnutá. Opravdu to není nic výjimečného,“ vysvětloval u soudu lékař, který vypovídal jako svědek.

Před třemi lety byl požádán, aby k případu z plzeňské nemocnice napsal posudek. „Na snímcích ve zdravotnické dokumentaci jsem si luxace všiml na druhém snímku. Že jsem ji tam objevil, je dané tím, že ramena mám hodně nakoukaná. Kdo se tomu ale nevěnuje, mohl to brát například jen jako špatné natočení pacienta,“ vysvětlil Frič.

Ortoped Michal Zdařil čelí obžalobě z ublížení na zdraví, podle spisu udělal chybu, když pacientku neposlal ještě na CT vyšetření. Zdařil je ale přesvědčen o své nevině. „Nejsem si vědom svého pochybení,“ uvedl.

Pacientka požaduje odškodnění ve výši 1,6 milionu korun

Z dokumentace vyplývá, že na problém s vykloubenou hlavicí kosti nepřišli rentgenologové a dokonce ani lékaři, kteří ženě prováděli artroskopickou operaci.

Až při vyšetření na CT, asi dva roky po úrazu, lékaři zjistili, že kosti v kloubu nejsou vyživované, a žena musela v Praze podstoupit výměnu ramenního kloubu.

Podle Friče ale není jisté, že by se zraněné rameno podařilo vyléčit, i kdyby Zdařil odhalil vykloubení už při prvním vyšetření.

Frič uvedl, že i kdyby lékaři pacientku hned operovali a napravovali luxaci, riziko porušení cév a nedostatečné zásobení kostí výživou v oblasti kloubu by bylo až padesátiprocentní. „Zlomenina a zároveň zadní luxace je velice vzácná, sám jsem se s nimi za 25 let nesetkal ani desetkrát. Je to nejzávažnější poranění ramene,“ podotkl. Zároveň ale naznačil, že když lékaři luxaci neodhalili, nepostupovali v souladu s medicínskými pravidly.

Pacientka má podle svých slov ještě dnes bolesti. Požaduje odškodnění 1,6 milionu korun. Soud bude pokračovat výslechy specialistů ze znaleckého ústavu.