Lidé se nechávají naočkovat i během července, což je ale dost pozdě. Optimální doba pro očkování je na přelomu roku. Ilustrační snímek

Lidé se nechávají naočkovat i během července, což je ale dost pozdě. Optimální doba pro očkování je na přelomu roku. Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Klíšťata v kraji nakazila osm lidí, na očkování nejvíce dbají cizinci

  • 2
V Plzeňském kraji letos onemocnělo klíšťovou encefalitidou už osm lidí. Region patří v Česku ke třem oblastem, kde se toto onemocnění vyskytuje nejčastěji. Přesto není mezi Západočechy o očkování velký zájem. Nejvyšší proočkovanost je kupodivu mezi cizinci, kteří do Česka přijíždějí hrát golf.

Zájemců o očkování, kteří žádali o vakcínu proti klíšťové encefalitidě v zimě a na jaře ve Zdravotním ústavu v Plzni, bylo letos méně než v minulých letech.

"Jedním z důvodů by mohla být vyšší cena vakcíny," domnívá se pracovnice ústavu lékařka Daniela Fránová. Jedna dávka ze tří potřebných letos přijde na 700 korun, což je zhruba o stokorunu více než loni.

Lékařka Infekční kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Věra Štruncová si přesto myslí, že se situace začíná zlepšovat. "Dorůstá totiž generace, která má k očkování kladný vztah. Lidé jsou více informovaní nebo požadují očkování, protože se ve svém okolí s onemocněním setkali," říká Štruncová.

Podle Daniely Fránové letos lidé nepřišli na očkování včas a o dávku požádali teprve na jaře, někteří dokonce i v červenci. Přitom je optimální dobou pro podání vakcíny přelom roku. "Podle informací od lidí, kteří letos přicházejí do ordinace, je letos klíšťat opět hodně," dodala lékařka.

Fránová odhaduje, že největší proočkovanost je v Česku mezi cizinci, kteří sem přijíždějí hrát golf a tráví většinu času na travnatých hřištích. Cizinci totiž naleznou v doporučeném očkovacím schématu pro Česko i klíšťovou encefalitidu.

Zatímco se tedy zahraniční návštěvníci před cestou k nám naočkovat nechají, Západočeši jsou podle lékařů v tomhle ohledu stále velmi nedisciplinovaní. Myslí si to i krajský epidemiolog Petr Pazdiora. To, že loni bylo v tuhle dobu v kraji evidováno 25 případů onemocnění oproti letošním osmi, není podle něj způsobeno větším zájmem o vakcínu.

"Vysvětlením určitě není podání očkování, ale letošní dlouhá zima bez jara. Kvůli ní totiž lidé chodili do přírody méně. Tím pádem se nemohli v takovém množství nakazit," upřesnil Pazdiora, který očkování léta doporučuje. "Lidé s ním mohou začít i nyní. Budou chráněni alespoň na část sezony," vyzývá epidemiolog.