Interiér kláštera v Chotěšově. Na snímku opravená freska. (6. srpna 2016)

Interiér kláštera v Chotěšově. Na snímku opravená freska. (6. srpna 2016) | foto: Petr Eret

Místo zkázy obnova. Klášter Chotěšov má naději na 70 milionů z Unie

  • 0
V nejbližších týdnech se rozhodne, zda klášter v Chotěšově na Plzeňsku získá zásadní finanční injekci. Obec totiž požádala Evropskou unii o 70 milionů korun na opravu jihozápadního křídla areálu. Na celkovou opravu by však byla potřeba miliarda korun.

Chotěšovský klášter je po Plasích a Kladrubech třetí největší barokní památkou v Plzeňském kraji. Po roce 1989 se věřilo, že se zde podaří vybudovat hotel či lázeňský objekt. Jenže zájemci se nehrnuli, objekt chátral a peníze na opravu nebyly a stále v potřebné míře nejsou.

Přesto se obci, spolkům Klášter Chotěšov a Chotěšovská vlna i dvěma soukromníkům, kteří vlastní lesovnu se zahradou a dům pod klášterem se zahradou, podařilo sehnat alespoň tolik peněz, aby se ze stádia destrukce objekt přehoupl do fáze obnovy.

„Jsme z nejhoršího venku,“ doufá i Luděk Rosenberger, starosta obce, která klášter z většiny vlastní.

Přelomem by podle něj mohlo být asi 70 milionů korun, o které obec žádá z fondů iROP na obnovu jihozápadního křídla nasměrovaného k základní škole.

„Věřím, že peníze získáme, zatím jsme postoupili do druhého kola výběru. To znamená, že v žádosti o dotace není žádná chyba, což je nadějné,“ uvedl architekt Jan Soukup ze spolku Klášter Chotěšov, který je tahounem shánění peněz na opravy.

„Věřím, že se objekt podaří nakonec celý opravit a bude sem lákat turisty z celého světa,“ říká Soukup.

Za poslední roky se v klášteře podařilo opravit z devadesáti procent střechy a zachránit nejcennější fresky. Proinvestováno bylo dosud přes 40 milionů korun.

„Potřebovali bychom však miliardu, aby se vše opravilo,“ vypočítal Soukup. O devastaci kláštera se za minulého režimu zasloužila hlavně armáda.

Nyní jsou v areálu tři místa, kde se konají svatby. „O svatby v klášteře je čím dál větší zájem. Zprvu se konaly hlavně pod nejznámějším klášterním uměleckým dílem - freskou Františka Julia Luxe, a v kapitulní síni, což jsou opravená místa. Ale začíná být hodně populární i klášterní kostel,“ uvedl starosta.

Klášter Chotěšov

Peníze, které ze svateb obec získá, což je ročně kolem 50 tisíc korun, jdou na opravy kláštera. Stejně jako výtěžek z Večera pro klášter, který se konal minulý víkend. Obec dává na opravy každý rok od jednoho do dvou milionů korun.

Za peníze z EU by se podle Soukupa mělo v jihozápadním křídle vybudovat muzeum s moderní expozicí, lapidáriem pro umístění originálů barokních soch, které nemohou zůstat v krajině, protože podléhají devastaci, a budou nahrazeny kopiemi. Vše doplní i zázemí pro účinkující při různých kulturních akcích, které se zde konají.

Nejdůležitější částí záchrany kláštera v Chotěšově podle starosty musí být nalezení smysluplného využití. „Je to ale těžké, protože objekt je strašně veliký. Porevoluční představy, že z podobných památek budou hotely nebo lázně, vzaly rychle za své, protože provoz je hodně drahý. Například v zimě je v budově větší zima než venku,“ vysvětlil Rosenberger.

Proto se obec snaží najít vhodný projekt k využití areálu. Tím by mohl být například depozitář barokních soch, který není tolik náročný například na vytápění.