Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo zkázy obnova. Klášter Chotěšov má naději na 70 milionů z Unie

  20:10aktualizováno  20:10
V nejbližších týdnech se rozhodne, zda klášter v Chotěšově na Plzeňsku získá zásadní finanční injekci. Obec totiž požádala Evropskou unii o 70 milionů korun na opravu jihozápadního křídla areálu. Na celkovou opravu by však byla potřeba miliarda korun.

Interiér kláštera v Chotěšově. Na snímku opravená freska. (6. srpna 2016) | foto: Petr Eret

Chotěšovský klášter je po Plasích a Kladrubech třetí největší barokní památkou v Plzeňském kraji. Po roce 1989 se věřilo, že se zde podaří vybudovat hotel či lázeňský objekt. Jenže zájemci se nehrnuli, objekt chátral a peníze na opravu nebyly a stále v potřebné míře nejsou.

Přesto se obci, spolkům Klášter Chotěšov a Chotěšovská vlna i dvěma soukromníkům, kteří vlastní lesovnu se zahradou a dům pod klášterem se zahradou, podařilo sehnat alespoň tolik peněz, aby se ze stádia destrukce objekt přehoupl do fáze obnovy.

„Jsme z nejhoršího venku,“ doufá i Luděk Rosenberger, starosta obce, která klášter z většiny vlastní.

Přelomem by podle něj mohlo být asi 70 milionů korun, o které obec žádá z fondů iROP na obnovu jihozápadního křídla nasměrovaného k základní škole.

„Věřím, že peníze získáme, zatím jsme postoupili do druhého kola výběru. To znamená, že v žádosti o dotace není žádná chyba, což je nadějné,“ uvedl architekt Jan Soukup ze spolku Klášter Chotěšov, který je tahounem shánění peněz na opravy.

„Věřím, že se objekt podaří nakonec celý opravit a bude sem lákat turisty z celého světa,“ říká Soukup.

Za poslední roky se v klášteře podařilo opravit z devadesáti procent střechy a zachránit nejcennější fresky. Proinvestováno bylo dosud přes 40 milionů korun.

„Potřebovali bychom však miliardu, aby se vše opravilo,“ vypočítal Soukup. O devastaci kláštera se za minulého režimu zasloužila hlavně armáda.

Nyní jsou v areálu tři místa, kde se konají svatby. „O svatby v klášteře je čím dál větší zájem. Zprvu se konaly hlavně pod nejznámějším klášterním uměleckým dílem - freskou Františka Julia Luxe, a v kapitulní síni, což jsou opravená místa. Ale začíná být hodně populární i klášterní kostel,“ uvedl starosta.

Klášter Chotěšov

Peníze, které ze svateb obec získá, což je ročně kolem 50 tisíc korun, jdou na opravy kláštera. Stejně jako výtěžek z Večera pro klášter, který se konal minulý víkend. Obec dává na opravy každý rok od jednoho do dvou milionů korun.

Za peníze z EU by se podle Soukupa mělo v jihozápadním křídle vybudovat muzeum s moderní expozicí, lapidáriem pro umístění originálů barokních soch, které nemohou zůstat v krajině, protože podléhají devastaci, a budou nahrazeny kopiemi. Vše doplní i zázemí pro účinkující při různých kulturních akcích, které se zde konají.

Nejdůležitější částí záchrany kláštera v Chotěšově podle starosty musí být nalezení smysluplného využití. „Je to ale těžké, protože objekt je strašně veliký. Porevoluční představy, že z podobných památek budou hotely nebo lázně, vzaly rychle za své, protože provoz je hodně drahý. Například v zimě je v budově větší zima než venku,“ vysvětlil Rosenberger.

Proto se obec snaží najít vhodný projekt k využití areálu. Tím by mohl být například depozitář barokních soch, který není tolik náročný například na vytápění.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Najdete na iDNES.cz