Při natáčení seriálu Kurýr není nouze o dramatické scény.

Při natáčení seriálu Kurýr není nouze o dramatické scény. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Klášter zažil střílení i požár. Filmaři tu natáčeli akční seriál Kurýr

  • 0
Záběry pro koprodukční akční kriminální seriál Kurýr, inspirovaný filmovou předlohou Luca Bessona, natáčeli filmaři tento týden v klášteře v Chotěšově na Plzeňsku. Památkově cenný objekt vyhledávají poměrně často. Vznikal tu seriál Dobrodružství kriminalistiky, film Andělská tvář a natáčel tu i Gérard Depardieu.

"Filmaři si vybrali chotěšovský klášter kvůli zkušenostem produkční společnosti Oko a také proto, že zde už natáčeli film Muž, který se směje," uvedl místostarosta Chotěšova Luděk Rosenberger.

V úterý se uskutečnilo poslední natáčení, jehož vrcholem bylo zapálení velké hromady dřevěných beden na nádvoří kláštera. Hlavního hrdinu Franka Martina ztvárnil herec Chris Vance.

Natáčení seriálu Kurýr

"Trochu jsem se o klášter bál, ale vše hlídali naši hasiči, takže cenný objekt neshořel," konstatoval starosta Filip Hrubý, který je rád, že se v obci točí, protože mu to přináší propagaci. "Lidé si řeknou, tam se natáčí, tak bychom se tam mohli jet podívat," líčí starosta.

Zanedbatelné podle něj nejsou ani peníze, které díky natáčení získá obec. "Nemohu mluvit o konkrétních částkách, to filmaři nemají rádi, ale pohybujeme se řádově v desetitisících, které přitečou z jednoho natáčení," přiblížil Hrubý.

Připomněl, že do kláštera filmaře táhne i to, že pronájem je finančně dostupný.
Získané prostředky pak obec může využít na obnovu cenné památky. "Léta sháníme peníze na opravu kláštera. Podávali jsme žádosti o peníze z programu ROP Jihozápad a neuspěli jsme, teď finišuje příprava žádosti o peníze z norských fondů," konstatoval starosta.

Podle něj natáčení přináší nejvíce starostí správci kláštera, který je zaměstnancem obce. Ten prý musí objekt na natáčení připravit podle požadavků filmařů a po celou dobu natáčení jim být k dispozici. Už se mu prý rýsuje další práce.

"Mám na stole další dvě nebo tři poptávky filmařů, kdy už proběhly obhlídky objektu, tak doufám, že dojde nakonec k podpisu smluv," uvedl Hrubý.

Ten si myslí, že do chotěšovského kláštera, který patří k filmařsky nejvytíženějším památkově chráněným objektům v kraji, táhne štáby paradoxně to, že jsou prostory zchátralé a zdi oprýskané.

"Filmařům se to líbí, je tu navíc množství různorodých často i tajemných prostor včetně podzemí, dlouhých klenutých chodeb. Klášter je bez depozitáře, takže filmaři si mohou interiéry rychle přizpůsobit svým záměrům," myslí si starosta.

Prostory kláštera se staly filmovou kulisou již mnohokrát. Vznikla tu část seriálu Dobrodružství kriminalistiky, některé záběry filmu Andělská tvář i část snímku Muž, který se směje, v němž ztvárnil jednu z hlavních postav Gérard Depardieu. Ten v Chotěšově natáčel předloni, kdy se sklepy konventu proměnily v mučírnu. 

,