Na Zámeckém potoku u Kladrub vybudovali správci lesů tři nové nádrže.

Na Zámeckém potoku u Kladrub vybudovali správci lesů tři nové nádrže. | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Nové rybníčky zadrží vodu v krajině, jsou i útočištěm žab a vážek

  • 0
Tři nové vodní nádrže začaly sloužit na Zámeckém potoku poblíž Kladrub na Tachovsku. Mají pomoci s regulací vody v krajině v případě sucha i povodní.

„Zadržování vody v krajině je důležité pro ochranu majetku při povodních. Podobné nádrže budujeme v naší správě už od jejího vzniku v roce 1991, ale v poslední době tlak na jejich tvorbu zesílil,“ říká František Šampalík, vedoucí správy toků pro oblast povodí Berounky, která patří Lesům ČR.

Na místě nových vodních ploch bývaly kdysi čtyři nádrže. Postupně ale přestaly sloužit svému účelu a zanikly.

„Byly zpustlé a zarostlé, z hrází zůstala jenom torza. Projekt obnovy byl spuštěn v roce 2010. Vše muselo být vyčištěno a upraveno. S napouštěním se začalo v posledních měsících,“ konstatuje správkyně toku Zuzana Čeňková. Rekonstrukce trvala od října 2011 do listopadu 2015.

„Ze zátopy i z hráze jsme odstranili sediment a nálety dřevin. Nové vypouštěcí zařízení slouží k manipulaci a regulaci vody v nádrži. Využijeme ho také během údržby či opravy nádrže. Bezpečnostní přelivy zase převedou vodu přes hráz při povodni,“ popsal František Šampalík.

Obnoveny byly pouze tři nádrže. Ta čtvrtá se totiž v minulosti rozkládala pod dálnicí D5. Celkové náklady se vyšplhaly na zhruba šest a půl milionu korun. Plocha nejmenší nádrže je kolem 0,2 hektaru, ta největší dosahuje 0,36 hektaru.

Tyto vodní stavby mají význam také pro zachování vzácných živočišných druhů. Během krátké doby se zde usídlily různé druhy žab nebo třeba vážky.

Síť nádrží dostala jméno podle oblíbeného hajného Rašky, který v okolí v minulosti působil. Pro zájemce jsou u každé z nádrží přichystána odpočívadla.
Podobné plochy by měly vznikat i v následujících letech. Na příští rok jich Lesy ČR v Plzeňském kraji plánují hned pět.

„Půjde o investici v hodnotě kolem patnácti milionů korun. V dlouhodobějším horizontu bychom jich chtěli vytvořit jedenáct. Budujeme také tůňky, které jsou vhodné pro určité druhy živočichů. Připravena je síť dvaceti takových území, která jsou na Tachovsku,“ prozrazuje František Šampalík.

Na území správy povodí Berounky je momentálně šestapadesát retenčních nádrží a kolem osmi set menších vodních staveb.