Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průtah Plzní dostal od kraje kladný posudek. Projekt se posunul k zahájení

  16:20aktualizováno  16:20
Jeden z nejkontroverznějších dopravních projektů v Plzni, plán postavit přes město novou státní silnici, má za sebou další krok na cestě k zahájení stavby. K plánu na severojižní průtah Plzní totiž krajský úřad vydal kladné stanovisko pokud jde o vliv na životní prostředí.

Průtah Plzní by ulevil i přetížené Karlovarské třídě. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Krajský úřad při posuzování vlivů stavby na životní prostředí nejprve požehnal vybudování jižní třetiny trasy mezi ulicemi Sukovou a Borskou. Dospěl k závěru, že tato část silnice nebude mít podstatný vliv na životní prostředí ve svém okolí.

Tento týden úřad vydal v rámci posudku vlivů na životní prostředí také kladné stanovisko na problematičtější severní část trasy. Má vést z křižovatky u lékařské fakulty na Karlovarské třídě po estakádě přes lochotínské louky do Přemyslovy ulice u autobusového nádraží.

Například hygienici přitom ve svém stanovisku uvedli, že nová komunikace na několika místech zatíží okolí hlukem výrazně převažujícím povolené limity. Úřad to nepokládal za překážku a konstatoval, že s hlukem se může investor, kterým je Ředitelství silnic a dálnic, vypořádat.

„To vychází ze stanoviska zpracovatele posudku. Jsou tam navržena opatření, která by měla snížit hlukové hodnoty,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Martin Plíhal. Nicméně se v posudku paradoxně v podmínkách píše, aby si investor vyjasnil požadovanou úroveň hlukových limitů s krajskou hygienickou stanicí.

Odpůrci půjdou se stanoviskem na ministerstvo

Kritici průtahu odmítají postup krajského úřadu a chtějí jej napadnout nejprve u ministerstva životního prostředí a pokud neuspějí, počítají, že později pošlou povolení stavby před soud.

„Stanovisko krajského úřadu určitě předložíme ministerstvu životního prostředí k přezkoumání. Domníváme se, že se posudek nevypořádal s připomínkami, které byly pouze odsunuty,“ prohlásil Petr Pelcl ze spolku Kontrolní skupina.

Pelcl potvrdil, že pokud projekt získá územní rozhodnutí, spolek jej napadne. „Zraje to k soudu,“ uvedl Pelcl. Ten je přesvědčen, že není možné povolovat stavbu silnic, které zvyšují ve městě hlukovou zátěž. Šéf plzeňské pobočky ŘSD Zdeněk Kuťák ujišťoval, že problém s nadměrným hlukem bude vyřešen.

Jižní úsek by mohl mít jen dva pruhy

Zdeněk Kuťák předpokládá, že v roce 2017 bude na severní a jižní úsek vydané územní rozhodnutí a po něm i stavební povolení. Jako první by pak zřejmě začala stavba jižního úseku od velké kruhové křižovatky v Sukově ulici k Borské ulici, kde má vzniknout křižovatka poblíž Techmanie.

„Ještě zvažujeme, že by jižní úsek proti původním plánům neměl čtyři pruhy, ale jenom dva,“ sdělil Kuťák. Je přesvědčen, že stavba nového silničního průtahu městu prospěje a zmírní dopravní zátěž na Klatovské a Karlovarské třídě. To je také už od devadesátých let hlavní argument všech zastánců průtahu.

Odpůrci naopak varují, že nová silnice přivede do širšího středu města víc aut a znehodnotí území, která by bylo vhodnější využít pro bydlení nebo jako rekreační zázemí obyvatel města.

Dosud navíc ŘSD nemá jasno v tom, jak by vypadala trasa průtahu v jeho střední části, kde má vést podél areálu Škodovky od křižovatky u autobusového nádraží na křižovatku u Techmanie. V této části totiž nelze vyřešit problém s dodržením hlukových limitů.
Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Malér, přestup. A teď hattrick! Jsem za něj rád, říká Vrba o Čermákovi

Plzeňský Aleš Čermák a jeho spoluhráč Jan Kopic se radují z gólu do sítě Brna.

Už to bude rok, co udělal chybu, která se s ním potáhne celou kariéru. Naboural, auto shořelo, v krvi měl 1,5 promile....

Další z rubriky

Z domu v Plzni spadla část okna. Chodkyně po leknutí zkolabovala

Z opravovaného domu v Plzni spadla část okna na chodník, záchranáři jednu...

Na chodník frekventované Klatovské třídy v Plzni spadla z opravovaného domu část okna. Není jisté, zda skleněná tabule...

Šumavská stezka z Hamrů na Velký Ostrý je kvůli polomům uzavřena

Stezka z Hamrů na Velký Ostrý na Šumavě musela být kvůli popadaným stromům...

Kvůli popadaným smrkům musela být uzavřena naučná stezka z Hamrů na vrch Velký Ostrý na Šumavě. Těžaři by s...

Řidič auta za jízdy hledal mobil, narazil do traktoru a převrátil ho

Při srážce superbu s traktorem u Chotíkova se traktor převrátil na bok....

Traktor ležící na frekventované silnici Plzeň - Karlovy Vary na boku, superb, který do něj narazil, zůstal stát na...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz