Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Součástí keltských obřadů bývaly i lidské oběti, říká novodobý druid

  9:36aktualizováno  9:36
Radim Sulík alias Indutiomaros je novodobým keltským druidem. Ti kdysi neměli na starosti jen známé obřady. Byli to také léčitelé a válečníci. Indutiomaros dokonce sám šije oblečení a to ručně, bronzovou jehlou. Najít ho můžete v keltské vesnici v Jivjanech na Domažlicku, kde sídlí Vousův kmen.

Novodobý keltský druid Radim Sulík alias Indutiomaros. | foto: Lucie Sýkorová, 5plus2.cz

Jak takový druid přijde ke svému jménu? Má nějaký význam?
Jméno jsem si vybral sám. Historická postava Indutiomaros vystupuje v knize Zápisky o válce galské od Julia Caesara, kterou Caesar sepsal podle skutečných událostí během svého tažení Gálií. Indutiomares byl urozený muž, který vedl protiřímské povstání. Římané ho ale nakonec zajali a popravili. Přesný význam jména bohužel neznáme, vím jen, že "maros" znamená vládce.

Co obnáší být druidem?
Druid je keltský duchovní. Mezi mé úkoly patří tedy i obřady při slavnostech. Kromě oslav slunovratů a rovnodenností jsou nejznámější svátky Samhain, Imbolc, Beltain a Lugnasad. Samhain se slaví 1. listopadu a je to keltský nový rok. 1. února je Imbolc, který znamená očistu od temnoty zimy a očekávání jara. Beltain je oslavou jara, zvykem je zapalování ohňů v předvečer 1. května. A 1. srpna se slaví Lugnasad, což je vlastně předchůdce dožínek. Druid ovšem nebyl ani ve starověku žádný poustevník, byl to vzdělaný člověk, léčitel, ale zároveň i válečník. I já ovládám zbraně, ale také například šiju oblečení. Samozřejmě ručně, bronzovou jehlou.

Jak vypadají takové pravé keltské obřady? Dodržujete tradice i v tomto smyslu? Používáte amulety a znáte i nějaká keltská zaklínadla?
Nevíme úplně přesně, jak obřady vypadaly, protože nejsou k dispozici písemné doklady a popisy. Stejně tak se zásadně nikam nezapisovalo vědění druidů, ani jejich zaklínadla. Amulety máme, jejich původní význam je ale opět neznámý. Víme například, že součástí některých obřadů byly i lidské oběti, to samozřejmě neděláme (smích). Naše oslavy bývají většinou spontánní, podle toho, co nás napadne. Pokud děláme obětní obřady, pak je obětinou například obilí nebo víno. Když máme adepty na členství, přijímáme při těchto příležitostech nové členy.

Znáte nějaké původní keltské výrazy?
Několik slov známe. Například typický pozdrav byl "avesia", výraz pro krále byl "rix", "sapó" znamená mýdlo… Mimochodem jedna z teorií o původu mýdla říká, že pocházelo právě z Galie, kde jej Keltové vyráběli z popela a tuku. Byli velmi čistotní, zmiňují se o tom i Římané.

Kolik členů má Vousův kmen? Je i možnost se k vám přidat?
Je nás asi třicet, většinou jsou to celé rodiny i s dětmi. Jsme otevřeni všem zájemcům o keltskou kulturu a tradice. Zkušební doba před oficiálním přijetím je zpravidla rok, aby se ukázalo, jak to kdo myslí vážně, a jestli si vzájemně sedneme.

Ve vesnici stojí mohyla, dokončuje se kolárna a hrnčírna

Měly keltské děti také hračky? S čím si hrají ve vesnici vaši nejmladší členové?
Myslím si, že keltské děti určitě měly například hadrové panenky nebo hračky vyřezávané ze dřeva. O některých předmětech, které byly nalezeny, se tvrdí, že sloužily k rituálům, ale podle mě některé z nich mohly být spíše právě hračkami pro děti. Potvrzené to bohužel není. Ale děti byly určitě stejně jako ty dnešní hravé a nějaké hračky potřebovaly. Naše děti včetně děvčat baví nejvíc napodobovat souboje, takže do něčeho mydlit (smích).

A jak vlastně žije takový Kelt v 21. století?
Jako každý normální člověk - do práce, z práce… Keltskou vesnici budujeme ve svém volném čase. Nejsme ale fanatici, mnozí z nás mají zároveň ještě i jiné koníčky.

Kde berete inspiraci k tomu, jak stavět keltské domy nebo vyrábět oděvy? Jste v tom důslední?
Snažíme se. Čerpáme hlavně z knih, návštěv muzeí a z informací přímo od archeologů, kteří se zabývají vykopávkami z keltského období. Jsme v kontaktu například s archeologem Miloslavem Slabinou nebo docentem Jiřím Waldhauserem, což je specialista přímo na keltskou kulturu. Ten se byl nedávno podívat i v naší vesnici v Jivjanech a nadchlo ho to.

Co ve skanzenu jíte a pijete? A co všechno je u vás k vidění?
Pijeme pivo, víno, medovinu… často pečeme maso, ženy někdy připraví obilné placky. Ve vesnici je v podstatě hotová mohyla a dvě dílny - kolárna a hrnčírna, před dokončením je svatyně a sýpka. Rozestavěný máme panský dům a v budoucnu plánujeme postavit i několik menších domků. Návštěvníci si u nás mohou vyzkoušet například ražení mincí, košíkářství, mletí na rotačním mlýnku, nebo třeba vytáčení nádob na hrnčířském kruhu. Šestnáctého srpna pořádáme Keltský den přímo u nás v Jivjanech a v tento den budeme předvádět i ukázky soubojů. Tentokrát proti sobě nastoupí i bojovníci z různých období, například Kelt proti středověkému rytíři nebo Číňanovi.

Jak výstavbu vesnice financujete?
Z peněz, které získáme na akcích, na nichž vystupujeme s ukázkami keltské kultury. Za rok absolvujeme takových akcí tak patnáct až dvacet.
Nejčtenější

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Výsledek plzeňské dřiny: konec se ctí a výdělek 180 milionů

Plzeňský útočník Marek Bakoš (vpravo) v souboji s Fabiem Coentraem v utkání...

Co všechno může zavinit jeden rohový kop? Třeba porážku. Hněv. Slzy. Vyřazení. Jeden velký přeškrtnutý sen. Viktoria...

Další z rubriky

Velikonoční zlatý ležák odjel do Vatikánu, papež dostane i měděné vejce

Speciální velikonoční várka plzeňského Prazdroje odjela do Vatikánu. Na cestu...

Na třídenní cestu do Vatikánu se dnes vydala speciální várka velikonočního piva pro papeže Františka, která v Plzeňském...

Převrácené auto hořelo a uvnitř byla žena, vzpomíná gentleman silnic

Lukáš Bouda z Kanic na Domažlicku získal ocenění gentleman silnic. Loňského...

Dobrovolný hasič Lukáš Bouda z Kanic na Domažlicku získal prestižní titul gentleman silnic. Ocenění získal za to, že...

Uprchlická rodina z Iráku najde zázemí v Plzni, město jí pronajme byt

Sídliště v Plzni.

Čtyřčlenná rodina uprchlíků z Iráku najde nový domov v Plzni. Radní města rozhodli, že jim pronajmou městský byt. Otec...

Grafton Recruitment Praha
Konstruktér ZAJÍMAVÉ PROJEKTY

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz