Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Součástí keltských obřadů bývaly i lidské oběti, říká novodobý druid

  9:36aktualizováno  9:36
Radim Sulík alias Indutiomaros je novodobým keltským druidem. Ti kdysi neměli na starosti jen známé obřady. Byli to také léčitelé a válečníci. Indutiomaros dokonce sám šije oblečení a to ručně, bronzovou jehlou. Najít ho můžete v keltské vesnici v Jivjanech na Domažlicku, kde sídlí Vousův kmen.

Novodobý keltský druid Radim Sulík alias Indutiomaros. | foto: Lucie Sýkorová, 5plus2.cz

Jak takový druid přijde ke svému jménu? Má nějaký význam?
Jméno jsem si vybral sám. Historická postava Indutiomaros vystupuje v knize Zápisky o válce galské od Julia Caesara, kterou Caesar sepsal podle skutečných událostí během svého tažení Gálií. Indutiomares byl urozený muž, který vedl protiřímské povstání. Římané ho ale nakonec zajali a popravili. Přesný význam jména bohužel neznáme, vím jen, že "maros" znamená vládce.

Co obnáší být druidem?
Druid je keltský duchovní. Mezi mé úkoly patří tedy i obřady při slavnostech. Kromě oslav slunovratů a rovnodenností jsou nejznámější svátky Samhain, Imbolc, Beltain a Lugnasad. Samhain se slaví 1. listopadu a je to keltský nový rok. 1. února je Imbolc, který znamená očistu od temnoty zimy a očekávání jara. Beltain je oslavou jara, zvykem je zapalování ohňů v předvečer 1. května. A 1. srpna se slaví Lugnasad, což je vlastně předchůdce dožínek. Druid ovšem nebyl ani ve starověku žádný poustevník, byl to vzdělaný člověk, léčitel, ale zároveň i válečník. I já ovládám zbraně, ale také například šiju oblečení. Samozřejmě ručně, bronzovou jehlou.

Jak vypadají takové pravé keltské obřady? Dodržujete tradice i v tomto smyslu? Používáte amulety a znáte i nějaká keltská zaklínadla?
Nevíme úplně přesně, jak obřady vypadaly, protože nejsou k dispozici písemné doklady a popisy. Stejně tak se zásadně nikam nezapisovalo vědění druidů, ani jejich zaklínadla. Amulety máme, jejich původní význam je ale opět neznámý. Víme například, že součástí některých obřadů byly i lidské oběti, to samozřejmě neděláme (smích). Naše oslavy bývají většinou spontánní, podle toho, co nás napadne. Pokud děláme obětní obřady, pak je obětinou například obilí nebo víno. Když máme adepty na členství, přijímáme při těchto příležitostech nové členy.

Znáte nějaké původní keltské výrazy?
Několik slov známe. Například typický pozdrav byl "avesia", výraz pro krále byl "rix", "sapó" znamená mýdlo… Mimochodem jedna z teorií o původu mýdla říká, že pocházelo právě z Galie, kde jej Keltové vyráběli z popela a tuku. Byli velmi čistotní, zmiňují se o tom i Římané.

Kolik členů má Vousův kmen? Je i možnost se k vám přidat?
Je nás asi třicet, většinou jsou to celé rodiny i s dětmi. Jsme otevřeni všem zájemcům o keltskou kulturu a tradice. Zkušební doba před oficiálním přijetím je zpravidla rok, aby se ukázalo, jak to kdo myslí vážně, a jestli si vzájemně sedneme.

Ve vesnici stojí mohyla, dokončuje se kolárna a hrnčírna

Měly keltské děti také hračky? S čím si hrají ve vesnici vaši nejmladší členové?
Myslím si, že keltské děti určitě měly například hadrové panenky nebo hračky vyřezávané ze dřeva. O některých předmětech, které byly nalezeny, se tvrdí, že sloužily k rituálům, ale podle mě některé z nich mohly být spíše právě hračkami pro děti. Potvrzené to bohužel není. Ale děti byly určitě stejně jako ty dnešní hravé a nějaké hračky potřebovaly. Naše děti včetně děvčat baví nejvíc napodobovat souboje, takže do něčeho mydlit (smích).

A jak vlastně žije takový Kelt v 21. století?
Jako každý normální člověk - do práce, z práce… Keltskou vesnici budujeme ve svém volném čase. Nejsme ale fanatici, mnozí z nás mají zároveň ještě i jiné koníčky.

Kde berete inspiraci k tomu, jak stavět keltské domy nebo vyrábět oděvy? Jste v tom důslední?
Snažíme se. Čerpáme hlavně z knih, návštěv muzeí a z informací přímo od archeologů, kteří se zabývají vykopávkami z keltského období. Jsme v kontaktu například s archeologem Miloslavem Slabinou nebo docentem Jiřím Waldhauserem, což je specialista přímo na keltskou kulturu. Ten se byl nedávno podívat i v naší vesnici v Jivjanech a nadchlo ho to.

Co ve skanzenu jíte a pijete? A co všechno je u vás k vidění?
Pijeme pivo, víno, medovinu… často pečeme maso, ženy někdy připraví obilné placky. Ve vesnici je v podstatě hotová mohyla a dvě dílny - kolárna a hrnčírna, před dokončením je svatyně a sýpka. Rozestavěný máme panský dům a v budoucnu plánujeme postavit i několik menších domků. Návštěvníci si u nás mohou vyzkoušet například ražení mincí, košíkářství, mletí na rotačním mlýnku, nebo třeba vytáčení nádob na hrnčířském kruhu. Šestnáctého srpna pořádáme Keltský den přímo u nás v Jivjanech a v tento den budeme předvádět i ukázky soubojů. Tentokrát proti sobě nastoupí i bojovníci z různých období, například Kelt proti středověkému rytíři nebo Číňanovi.

Jak výstavbu vesnice financujete?
Z peněz, které získáme na akcích, na nichž vystupujeme s ukázkami keltské kultury. Za rok absolvujeme takových akcí tak patnáct až dvacet.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Najdete na iDNES.cz