Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kavárna v plzeňské Besedě bude nekuřácká a nabídne i teplá jídla

  9:10aktualizováno  9:10
Měšťanskou besedu, která je nejdůležitějším kulturním centrem Plzně, čeká podstatná proměna. Po řadě let se zde začnou znovu vařit teplá jídla a kavárna se změní na nekuřácký podnik. Chystá se i úprava interiéru.

Kavárna v Měšťanské besedě si zachová svoji secesní podobu. Stane se z ní ale noblesnější nekuřácký podnik. | foto: archiv MF DNES

Plánované změny souvisí s tím, že radní po výběrovém řízení schválili doporučení výběrové komise a svěří pronájem Besedy na dalších pět let společnosti Dominik Centrum. Ta se o provoz budovy stará už od roku 2009.

V dalších pěti letech bude město dávat společnosti ročně necelých 12 milionů korun na zajištění kulturních akcí. Zhruba 5,5 milionu bude naopak Dominik Centrum platit městu jako nájemné.

Společnost dosud v Besedě pořádala kolem 1 900 akcí ročně, na které zamířilo na 140 tisíc lidí. K nejvýznamnějším kulturním akcím v Besedě patřily filmový festival Finále a festival vážné hudby Smetanovské dny. Za pozornost v Besedě stojí i kino, jehož program se liší od nabídky multikin.

Společně s uzavřením nové smlouvy na provoz Měšťanské besedy se znovu řešila otázka provozu kavárny. "Nadiktovali jsme si výrazně přísnější podmínky. Chceme například, aby se tam podávala teplá jídla. Věřím, že se kvalita služeb zlepší," sdělil primátor Martin Baxa.

Dominik Centrum slíbilo, že se v kavárně budou podávat tradiční česká jídla, speciality a nezapomene se ani na vegetariány. Navíc chce v podniku zakázat kouření.

Šéf Dominik Centra Ivan Jáchim řekl, že ve spolupráci s provozovatelem kavárny, společností Janák bros., vznikl nový koncept podniku.

Zmizí paravány mezi stoly a vymění se nábytek

"Počítá se přitom s menšími stavebními úpravami interiéru. Byla už proto připravena studie, se kterou souhlasili památkáři. Nyní už jde jen o to naplánovat, kdy se začne," prohlásil Jáchim.

Úpravy interiéru mají podle předběžných hrubých odhadů přijít zhruba na dva miliony korun a město by mělo hradit pouze část nákladů.

Jáchim řekl, že kavárna neztratí dosavadní secesní ráz. "My bychom chtěli pouze upravit vstup z kuchyně a přesunout bar do místa nalevo za vchodem do kavárny," popsal Jáchim.

Zmizet by měly i paravány mezi stoly i nynější nábytek. "Některé stoly jsou tam moc malé a jiné naopak obrovské," vysvětloval Jáchim.

Se změnou na zcela nekuřácký provoz to prý myslí naprosto vážně. "Má se tam vařit a navíc není v kavárně vyřešeno odvětrání, takže to jinak nelze řešit," sdělil Jáchim.



Nejčtenější

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...



Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Najdete na iDNES.cz