Kastelán hradu a  zámku v Horšovském Týně Jan Rosendorfský.

Kastelán hradu a zámku v Horšovském Týně Jan Rosendorfský. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Jsem jako pan Krbec z večerníčku, říká kastelán z Horšovského Týna

  • 0
Komplexní péče o zámek i hrad ve dne v noci, to je hlavní úkol kastelána Jana Rosendorfského, který už přes dvacet let pečuje o areál v Horšovském Týně na Domažlicku. Právě teď tu startují novou návštěvnickou sezonu a chystají výstavu kostýmů ze seriálu Cirkus Humberto.

Kastelán říká, že lidé mají o bydlení na zámku často příliš romantické představy "Myslí si, jaká to musí být nádhera chodit večer po hradě. Ale upřímně, to mě vůbec nenapadne. Pokud se k tomu dostanu, většinou to znamená, že někde spustil alarm," vysvětluje jednapadesátiletý kastelán.

Minimálně jednou za rok však hradem v noci opravdu chodí. "Mám takovou tradici, že vždycky o půlnoci 31. prosince projdu celý objekt. Kdo jiný by ho měl přivítat do nového roku než jeho kastelán?" ptá se.

A jak si jeho práci představit? Jan Rosendorfský připomíná úspěšný večerníček O zvířátkách pana Krbce. Hrad Kulíkov v něm jednou postihne potopa, jindy zase zdi počmárají vandalové nebo se sem vplíží lupiči.

"On je to poměrně pravdivý večerníček. I když samozřejmě ne ve všem. Koza nám vstupenky opravdu nežere," říká s úsměvem kastelán  a dodává, že na řadu podobných problémů však opravdu naráží.

Za dobu, kdy je kastelánem, se práce výrazně proměnila. A bohužel prý k horšímu. "Na začátku jsme se mohli mnohem více věnovat příchozím. Bylo to takové osobnější. Dnes už se stěží dostanu k tomu, abych vedl prohlídku," přibližuje.

Výrazně se proměnilo i jeho pracovní prostředí. Když chtěl mluvit s jiným kastelánem, volal jej přes spojovatelku. "A počítač? První jsme dostali v roce 1992 a vůbec se nedá srovnávat s těmi dnešními. Byl na ty velké diskety, kterým se dnes už všichni smějí. Ale v začátcích to bylo určitě ulehčení," líčí Rosendorfský s tím, že nyní přibývá hodně administrativy.

A počet návštěvníků? Ten se v průběhu let také hodně proměnil. Zatímco na začátku devadesátých let zaznamenaly památky veliký boom, o pár let později už to bylo úplně jinak.

"Před revolucí se totiž na památkách téměř nevystavovaly předměty s církevní tematikou či věci okolo šlechtických rodů. To po revoluci skončilo. Začaly se dělat nové expozice. To lidi bavilo," říká Jan Rosendorfský.

Hrad a zámek ročně navštíví na třicet tisíc lidí

Zájem však nevydržel věčně. Jak říká kastelán, památky se zkrátka po určité době okoukají. "Sice se postupně na hradech a zámcích otevíraly nové okruhy, to ale nejde dělat pořád. Jednou se možnosti zkrátka vyčerpají," konstatuje Rosendorfský s tím, že právě z tohoto důvodu se musí třeba památky vyprofilovat a zaměřit se na určitou cílovou skupinu.

V Horšovském Týně si vybrali rodiny s dětmi. Dnes hrad a zámek ročně navštíví na třicet tisíc lidí a na rozdíl od jiných památek tady počet návštěvníků mírně vzrůstá.

Každoročně zde připravují tematickou výstavu, která představuje například rekvizity z českých filmů či pohádek. Loni si mohli lidé prohlédnout kostýmy z pohádky Tři oříšky pro Popelku, letos to bude Cirkus Humberto. Zároveň bude na zámku k vidění také expozice zaměřená na válečné období v Plzeňském kraji. Aby si na své přišli i kluci s tatínky.

,