Jsem jako pan Krbec z večerníčku, říká kastelán z Horšovského Týna

  13:02aktualizováno  13:02
Komplexní péče o zámek i hrad ve dne v noci, to je hlavní úkol kastelána Jana Rosendorfského, který už přes dvacet let pečuje o areál v Horšovském Týně na Domažlicku. Právě teď tu startují novou návštěvnickou sezonu a chystají výstavu kostýmů ze seriálu Cirkus Humberto.

Kastelán hradu a zámku v Horšovském Týně Jan Rosendorfský. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Kastelán říká, že lidé mají o bydlení na zámku často příliš romantické představy "Myslí si, jaká to musí být nádhera chodit večer po hradě. Ale upřímně, to mě vůbec nenapadne. Pokud se k tomu dostanu, většinou to znamená, že někde spustil alarm," vysvětluje jednapadesátiletý kastelán.

Minimálně jednou za rok však hradem v noci opravdu chodí. "Mám takovou tradici, že vždycky o půlnoci 31. prosince projdu celý objekt. Kdo jiný by ho měl přivítat do nového roku než jeho kastelán?" ptá se.

A jak si jeho práci představit? Jan Rosendorfský připomíná úspěšný večerníček O zvířátkách pana Krbce. Hrad Kulíkov v něm jednou postihne potopa, jindy zase zdi počmárají vandalové nebo se sem vplíží lupiči.

"On je to poměrně pravdivý večerníček. I když samozřejmě ne ve všem. Koza nám vstupenky opravdu nežere," říká s úsměvem kastelán  a dodává, že na řadu podobných problémů však opravdu naráží.

Za dobu, kdy je kastelánem, se práce výrazně proměnila. A bohužel prý k horšímu. "Na začátku jsme se mohli mnohem více věnovat příchozím. Bylo to takové osobnější. Dnes už se stěží dostanu k tomu, abych vedl prohlídku," přibližuje.

Výrazně se proměnilo i jeho pracovní prostředí. Když chtěl mluvit s jiným kastelánem, volal jej přes spojovatelku. "A počítač? První jsme dostali v roce 1992 a vůbec se nedá srovnávat s těmi dnešními. Byl na ty velké diskety, kterým se dnes už všichni smějí. Ale v začátcích to bylo určitě ulehčení," líčí Rosendorfský s tím, že nyní přibývá hodně administrativy.

A počet návštěvníků? Ten se v průběhu let také hodně proměnil. Zatímco na začátku devadesátých let zaznamenaly památky veliký boom, o pár let později už to bylo úplně jinak.

"Před revolucí se totiž na památkách téměř nevystavovaly předměty s církevní tematikou či věci okolo šlechtických rodů. To po revoluci skončilo. Začaly se dělat nové expozice. To lidi bavilo," říká Jan Rosendorfský.

Hrad a zámek ročně navštíví na třicet tisíc lidí

Zájem však nevydržel věčně. Jak říká kastelán, památky se zkrátka po určité době okoukají. "Sice se postupně na hradech a zámcích otevíraly nové okruhy, to ale nejde dělat pořád. Jednou se možnosti zkrátka vyčerpají," konstatuje Rosendorfský s tím, že právě z tohoto důvodu se musí třeba památky vyprofilovat a zaměřit se na určitou cílovou skupinu.

V Horšovském Týně si vybrali rodiny s dětmi. Dnes hrad a zámek ročně navštíví na třicet tisíc lidí a na rozdíl od jiných památek tady počet návštěvníků mírně vzrůstá.

Každoročně zde připravují tematickou výstavu, která představuje například rekvizity z českých filmů či pohádek. Loni si mohli lidé prohlédnout kostýmy z pohádky Tři oříšky pro Popelku, letos to bude Cirkus Humberto. Zároveň bude na zámku k vidění také expozice zaměřená na válečné období v Plzeňském kraji. Aby si na své přišli i kluci s tatínky.

Autoři: ,

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Po střetu tří aut hasiči kvůli záchraně řidiče rozstříhali střechu vozu

Nehoda tří osobních aut dnes po poledni komplikovala dopravu na obchvatu...

Nehoda tří aut odpoledne zkomplikovala dopravu na obchvatu Třemošné u Plzně. Řidič jedoucí z vedlejší silnice...

Z Plzně povede cyklostezka do Českého lesa, skončí na přechodu Železná

(ilustrační foto)

Zhruba za pět let by se cyklisté mohli pohodlně dostat z Plzně až k německé hranici. Nová cyklostezka by měla vést mimo...

Najdete na iDNES.cz