Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelka se už pět let soudí kvůli kašnám, peníze ale stále nemá

  13:31aktualizováno  13:31
Předmětem dlouhého soudního sporu se staly bronzové kašny na plzeňském náměstí Republiky. Podnikatelka Ivana Heyduková, jejíž firma odlitky kašen zhotovila pro společnost Swietelsky, totiž tvrdí, že při výrobě musela použít o třetinu materiálu více, než bylo vyprojektováno, ale rozdíl v ceně jí nikdo nezaplatil.

Podnikatelka Ivana Heyduková, jejíž firma vyrobila odlitky kašen, se soudí se společností Swietelsky. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kašny se zlacenými chrliči jsou architektonickou zajímavostí města a také symbolem většiny propagačních materiálů Plzně. Ovšem firma HEVI-Ing. Heyduková, s.r.o. se kvůli tomuto uměleckému dílu architekta Ondřeje Císlera dostala do soudního sporu s českou pobočkou rakouského stavebního koncernu Swietelsky.

Ten zakázku na kašny a chrliče vyhrál s nabídkou 24,5 milionu korun a jako subdodavatele bronzových chrličů vybral právě firmu HEVI.

„Podstatou problému je to, že v subdodavatelské smlouvě mojí firmy HEVI, která byla podepsána v září 2008, bylo napsáno, že cena díla je nejvýše přípustná a neměnná, platná po celou dobu provádění smlouvy, ačkoli v cenové nabídce pro výběrové řízení na zhotovitele kašen byla vyčíslena cena za kilogram bronzu. V průběhu realizace pak došlo k nezbytnému navýšení hmotnosti díla o 940 kilogramů, což byla zhruba třetina, a tím ke zvýšení ceny,“ vysvětlila Ivana Heyduková.

Na základě toho si firma Swietelsky vyžádala na investorovi, kterým bylo město Plzeň, navýšení ceny díla, a byl podepsán dodatek ke smlouvě. Ale rozdíl si ponechala firma Swietelsky a firma HEVI nedostala nic.

A to i přesto, že takzvané změnové listy, které byly podkladem při rozhodování města o navýšení ceny, připravovala právě Ivana Heyduková na písemné vyžádání firmy Swietelsky.

Heyduková nechtěla věc řešit právní cestou, ale když stavební firma odmítla na vyšší hmotnost díla uzavřít dodatek ke smlouvě, podala žalobu. Soud ji však zamítl.

Ivana Čížková, pracovnice marketingového oddělení firmy Swietelsky, uvedla, že ohledně nároku na proplacení částky 1 128 000 korun včetně DPH, která odpovídá navýšení ceny díla oproti smluvní ceně, bylo již vydáno rozhodnutí.

„Nárok žalobkyně na proplacení této částky byl zamítnut, a to na základě smlouvy o dílo z 25. září 2008, která navýšení pevné ceny díla nepřipouštěla. Smlouvu bylo možné měnit či doplňovat pouze písemnými dodatky, odsouhlasenými oběma smluvními stranami, k čemuž v tomto případě nedošlo. Skutečnost, že navýšení ceny díla bylo akceptováno investorem akce, je pro posouzení vzájemných práv a povinností účastníků bez právního významu,“ uvedla Čížková.

Případ řešila i právní poradna nevládní organizace Transparency International, která považuje chování firmy za neetické.

Kašny na náměstí Republiky

„Na požádání paní Heydukové jsme například zaslali dopis na centrálu společnosti Swietelsky v Rakousku s žádostí o nápravu neetického jednání vedení dceřiné společnosti v Plzni,“ uvedla pracovnice poradny Helena Joachimsthalerová. Na dopis podepsaný ředitelem Transparency International Davidem Ondráčkou firma Swietelsky podle ní ale nereagovala.

Čížková navíc prohlásila, že kašny byly od společnosti HEVI odevzdány s vadami. „Naše společnost musela na vlastní náklady bronzový plášť předělat tak, aby odpovídal požadované kvalitě. V této věci v současné době stále probíhá soudní řízení,“ dodala Čížková.

Heyduková ale pochybení odmítá a tvrdí, že žaloba firmy Swietelsky kvůli špatné kvalitě díla je jen odvetou za to, že se přihlásila o peníze.

Důkazem podle ní jsou předávací protokoly, které podepsaly obě strany. MF DNES je má k dispozici.

„Moje firma zatím přišla přibližně o dva miliony korun, protože musíme započítat náklady na soudní jednání. Z navýšené částky jsme též museli zaplatit i DPH, které nám kvůli délce sporu nebude vráceno,“ konstatovala Heyduková, která u soudu bojuje pět let, a to i přesto, že chybějící prostředky velice citelným způsobem zasahují do chodu její firmy.

Pokud prohraje i druhý soud, bude muset firmě Swietelsky zaplatit další přibližně dva miliony korun. „To už by vyšlo skoro nastejno, jako kdybych městu Plzeň vlastní bronzové odlitky před pěti lety darovala,“ uvedla Heyduková, která vnímá celou záležitost jako obrovskou nespravedlnost.

Pro různá města včetně Plzně vyráběla například lampy, zábradlí i městský mobiliář. Z její dílny jsou například litinové sloupky na Americké třídě v Plzni, lavice pod Divadlem J. K. Tyla v Plzni, v zahraničí pak litinové oranžérie pro zámek ve Versailles.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a 11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb s ebude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...V Plzni hořela ubytovna. Zranilo se dvanáct lidí, včetně dvou hasičů

Plameny zachvátily ubytovnu před osmou hodinou ráno. Při požáru se zranilo...

V plzeňské čtvrti Karlov ráno vzplála ubytovna. Při požáru se zranilo celkem dvanáct lidí. Hasiči vyhlásili třetí...

Proč český hokej tápe? Žijeme tu v morální bídě, říká mladý kouč Plzně

Plzeňský trenér Ladislav Čihák po semifinálové prohře s Kometou.

V Plzni roste mladý kouč, kterému hodně věří Martin Straka. Jmenuje se Ladislav Čihák, je to spolužák Filipa Pešána z...

Rekordní Slavia opět v čele, za ní Plzeň se Spartou. Ta vyhrála v Ostravě

Plzeňští fotbalisté kynou divákům a radují se z vítězství proti Opavě.

V čele fotbalové ligy se netrhly dveře. Pětadvacet hodin byl první Zlín, v sobotu večer ho na nejvyšší příčce...

Další z rubriky

Do kostela v Přešticích se vrátí pátý zvon, mistr ho odlil v Nizozemí

Zvon přátelství váží 142 kilogramů. Jeho výrobou byl pověřen zvonař Petr Rudolf...

Podobně jako se Plzeňané před lety skládali na obnovu zvonů ve věži katedrály svatého Bartoloměje, sbírka na zvon...

Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...

Dopravní podniky rozjely sdílení automobilů, konkurují soukromé firmě

Karkulka. Tak se jmenuje nová carsharingová služba v Plzni, kterou zavedly...

V Plzni už jsou dvě firmy, které nabízejí carsharing neboli sdílení automobilů. K soukromému poskytovali Auto napůl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz