Myslivecký hospodář Martin Ábel ukazuje druhého orla mořského, kterého nalezli...

Myslivecký hospodář Martin Ábel ukazuje druhého orla mořského, kterého nalezli lidé v lese poblíž Hošťky na Tachovsku 25. prosince. | foto: archiv M. Ábela

Vzácní orli uhynuli, protože hodovali na otrávené lišce, ukázala pitva

  • 10
Uhynulí orli mořští a také liška, nalezení na konci loňského roku na Tachovsku, byli otráveni karbofuranem. Potvrdila to pitva, kterou provedl Státní veterinární ústav.

První uhynulá zvířata našli lidé z obce Hošťka 18. prosince.

„Orel a liška leželi asi patnáct metrů od sebe, takže jsme si nejprve mysleli, že zvířata uhynula po vzájemném souboji. Jenže 25. prosince se našel druhý uhynulý orel, asi 400 metrů od toho prvního, a to už bylo dost divné,“ řekl tehdy myslivecký hospodář Martin Ábel.

Případem se zabývá policie, která předala uhynulá zvířata Státnímu veterinárnímu ústavu. Ten zjistil, že orli zahynuli pravděpodobně po pozření otrávené lišky.

Jeden z uhynulých orlů měl ornitologický kroužek. Díky němu se ví, že pocházel z hnízda nedaleko Mladé Boleslavi. Kroužek dostal v květnu 2014 jako mládě, byly mu tedy necelé tři roky, když uhynul.

„Orli dosahují dospělosti mezi pátým až šestým rokem života. Uhynulý jedinec byl tedy teprve jakýmsi ptačím teenagerem, jeho krátký život ukončilo hodování na lišce otrávené karbofuranem,“ vysvětlila Milena Prokopová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Podotkla, že orel mořský patří mezi kriticky ohrožené živočichy, u nás hnízdí sto až sto dvacet párů.

Tachovští policisté na případu tří uhynulých zvířat dále pracují a potvrdili otravu karbofuranem.

„S ohledem na dosud provedené šetření ale zřejmě bude případ odložen, protože se nejspíše nepodaří zjistit pachatele,“ sdělila policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Karbofuran je vysoce toxický nervový jed, který způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a smrt udušením.

„Každoročně jsou jím u nás otráveny stovky zvířat, zejména dravců, vyder a kun. V krajině totiž někdo klade otrávené návnady, granule, maso, vnitřnosti či části mrtvých zvířat, většinou za účelem nezákonného hubení šelem a dravých ptáků,“ řekla Prokopová.

Připravuje se národní strategie proti zabíjení zvířat

Doplnila, že karbofuran je vysoce toxický a ke smrtelné otravě stačí i nepatrné množství této látky. Běžnou kachnu divokou může zabít už 0,5 mg karbofuranu, člověka pouhá čtvrtina čajové lžičky.

Podle Prokopové se problém otrav volně žijících zvířat týká celé České republiky a ministerstvo životního prostředí proto ve spolupráci s policií, Českou inspekcí životního prostředí a nevládními organizacemi vypracuje do konce letošního roku Národní strategii pro boj s nelegálním zabíjením volně žujících živočichů.